V Česku se umělému oplodnění daří: Je na špičkové úrovni a přitom levné

V Česku se umělému oplodnění daří: Je na špičkové úrovni a přitom levné

Máte problémy s otěhotněním? Nejste sama, potíže tohoto charakteru řeší stále více páru. Jde o celosvětový problém, jehož příčinou je neustále se zvyšující věk prvorodiček. Logicky proto přibývá center asistované reprodukce – těch je v současné době v České republice více než 40.

Umělé oplodnění sice částečně hradí pojišťovny, ale přesto jde o velmi atraktivní byznys. Do Česka pravidelně jezdí tzv. medicínští turisté, pro které je zdejší asistovaná reprodukce mnohem levnější než v západoevropských zemích. Úroveň služeb je přitom velmi vysoká. Dalším důvodem je liberální legislativa, která je pro umělé oplodnění příznivá.

Centra asistované reprodukce najdete ve větších městech. Nejvíce jich je v Praze, po které následuje Brno. Několik center se nachází také v Ostravě a v Plzni. Na každý kraj připadá alespoň jedno centrum asistované reprodukce.

spravna-zena.cz_fertility-ivf_eu_01

S rostoucím zájmem o umělé oplodnění jde ruku v ruce i zvýšená poptávka po darování spermií a vajíček. Především dárci však preferují vyšší finanční kompenzace od zahraničních klinik, a proto je jich nedostatek.

Za co se platí?

Pojišťovny zájemcům o umělé oplodnění hradí základní výkony u tří cyklů. Ale některé položky si pacienti hradí z vlastní kapsy – hormonální stimulaci, laboratorní vyšetření a v neposlední řadě použití jiných metod IVF. Zdarma není ani nadstandard na soukromé klinice.

Peníze lze v rámci zdravotního pojištění získat celkem třikrát za život. Případně čtyřikrát, pokud bylo v rámci prvních dvou výkonů přenášeno maximálně jedno embryo vzniklé mimo tělo pacientky.

Limit tří až čtyř pokusů nezahrnuje zavádění mužských pohlavních buněk, které spadá pod jinou metodu IVF.

Zdravotní pojišťovny hradí služby ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 do 39 let. Ostatním klientkám pak od 22 do 39 let.