kréta je největší Řeckým ostrovem, a vzhledem k jeho velikosti a skutečnosti, že je daleko od pevniny, je velmi odlišná od zbytku země. Lidé mluví velmi výrazným dialektem, který jinde neuslyšíte.Často sami sebe označují jako Kréťany místo Řeků.Na krétě jsou velmi silné rodinné vazby a krevní msty zde nejsou vyjímkou, což se místní úřady snaží zarazit.Ostrov Kréta má vše po čem jen turista může toužit : pláže, malebné vesničky, velká města, zasněžené hory, archeologická naleziště, středověké pevnosti, muzea i krásné okolí.
Archeologické naleziště Knossos je jedním z nejznámějších starověkých míst Řecka a ostrov má kvůli němu jednu z nejdelších turistických sezón.Léto bývá na Krétě obvykle velmi horké, takže buďte připraveni a nezapomeňte si s sebou vzít příslušné ochranné prostředky jako je pokrývka hlavy, opalovací krém a sluneční brýle.V závislosti na tom kde se hodláte ubytovat, můžete skončit v turistickém městě, či zcela původní vesnici, kde jsou turisté k vidění jen vzácně.Pravidlem je že ve větším městě seženete prakticky všechno a bydlení je velmi pohodlné.K sehnání je zde zahraniční jídlo, zahraniční noviny, knihy, i časopisy, k dispozici jsou hotely a banky.Města jako Malia, Hersonissos a Stalida (Stalis) jsou tak každoročna plná turistů.
První velká civilizace Řecka začala na krétě. To byla pojmenována Minoa, podle svého krále Minoa.Existuje teorie, že Minos byl ve skutečnosti ne jeden, ale hned několik králů. Období minojské začalo někdy kolem 3. tisíciletí př. nl a skončilo v 15. století, pravděpodobně z důvodu přírodní katastrofy, jako například zemětřesení.
Až do dnešního dne nevíme, jestli byl Knossos palác králů nebo posvátné místo pro kněžstvo.Jisté je jen to, že Minoané svého času vládli mořím.Města minojské civilizace byla po celém Řecku, v Egyptě, dnešním Turecku, Itálii a existují dokonce i teorie o Bahamách.V roce 67 př.n.l se kréta stala římskou provincií a zůstala jí na více než 400 let. Později byla začleněna do Byzantské říše.
O ostrově Kos si můžete přečíst v tomto článku.
O ostrově Rhodos si můžete přečíst zde.
Permalink