Ostrov Kos – Řecko

Ostrov Kos - Řecko

Ostrov Kos se nachází v jiho-východní části Egejského moře jižně od Kalymnosu a severně od Nisirosu ve starověkém zálivu Keramiko (Kerme Körfezi)  jen 3 námořní míle od pobřeží Málé Asie. Je to třetí největší ostrov v Dodecanese, jeho rozsah je 290 kilometrů čtverečních a jeho obeplutí zabere asi 60 námořních mil.

Kos je rodištěm otce medicíny, Hippocrata, který se narodil na ostrově kolem 460 př. nl a založil Velkou Školu Medicíny ostrova Kos. Ostrov je známý svou bohatou vegetací a jeho mírným podnebím, které bylo charakterizováno římským lékařem Gallinem jako “nejmírnější místo na světě”.  Morfologie země je členitá, a je výsledkem dlouhotrvajících geologických změn, zejména díky sopečné činnosti obecně známé v Egejském moři.

Podle nejnovějších geologických studií se mezi ostrovy Nisiros a Kos nachází sedm sopek, přičemž jedna je aktivní dodnes.Před 160.000 lety zde také došlo k obrovskému výbuchu, v jehož důsledku je  západní polovina ostrova Kos tvořena vrstvou popela o tloušťce asi 30 metrů.

Důvodem plodnosti ostrova Kos je právě jeho sopečný původ, který byl známý již od starověku. Hlavními vesnicemi ostrova jsou Kos, Asfendiou, Ammaniou, Antimahia, Kardamena, Kefalos, Marmari, Mastihari, Pyli a Tingaki. Pokud umíte anglicky, je velmi vhodné navštívit oficiální stránky ostrova Kos, kde najdete všechny možné užitečné informace určené pro turisty o tom, jak se kam dostat, kde se ubytovat, co vidět, kde se najíst, a všechno, co potřebujete, aby byl váš pobyt co nejlepší, s velkou fotogalerii, kde můžete získat náhled na krásu tohoto ostrova Kos.

O ostrově Kréta si můžete přečíst v tomto článku.

O ostrově Rhodos si můžete více přečíst v tomto článku.

Comments are closed.