Dnešní doba přeje digitálním fotografiím, které šikovný grafik dokáže na počítači změnit k nepoznání, a jejichž hlavním účelem je přilákat pozornost přátel na sociálních sítích. Stále více lidí přesto začíná znovu toužit po hodnotnějším, trvalejším uchovávání vzpomínek. Klasickým albům už ale definitivně odzvonilo – období digitální fotografie i požadavek na výjimečnost a kvalitu výsledného produktu totiž nahrávají spíše tvorbě fotoknihy.
Neberte fotografiím jejich hodnotu!
Digitální fotoaparáty s sebou přinesly mnoho výhod, mezi něž jistě patří i to, že si již nemusíme dlouho vybírat, jaký bude ten nejlepší záběr. Můžeme prostě cvakat jednu fotografii z dovolené za druhou s tím, že celý obsah karty stáhneme do počítače a nepovedené kousky vyřadíme až později. Pořízené záběry lze několika málo kliky nasdílet na Facebook nebo Instagram a pak už jen čekáme na nadšené reakce. Tím vším hodnota fotografií klesá. Tiskem snímků se přirozeně nezabýváme, je drahý a zdá se nám nepotřebný – až do té doby, než se disk pokazí a my tak nenávratně přijdeme o vzpomínky za pět nebo i deset let.
Projděte svůj fotografický archív a vytvořte něco mimořádného
Že vám takovýto přístup k uchovávání vzpomínek nevoní? Není divu, jsou přece tím nejcennějším, co v životě máme! Fotografie už nemusíte nechat nečinně zahálet na disku. Sestavte ze svých zážitků vlastní knihu, jejíž hodnota ani kvalita časem neupadá, takže se k ní budete moci stále vracet. Oproti klasickým albům má kniha tu výhodu, že z ní fotky nevypadají a nepoztrácí se, ani se nezničí. Navíc skýtá jedinečné možnosti z ohledu grafiky. Hledáte-li inspiraci, co věnovat vašim blízkým k narozeninám či k Vánocům, právě fotokniha sestavená ze společných zážitků představuje krásný a originální dárek.
Výroba fotoknih není žádná věda
Fotoknížku z vlastních fotek dokáže sestavit každý, přesto byste se však měli řídit několika radami, aby ta vaše splnila všechny představy. Prvním pravidlem je, že ne každá fotka, která se vám líbí na tabletu, bude vypadat dobře také na papíře. Dívejte se především na rozlišení, na tisku je nevalná kvalita opravdu poznat. To bohužel vylučuje většinu fotografií pořízených mobilními telefony, pokud nemáte opravdu pořádný model. Dalším bodem je grafické zpracování knihy, přičemž nemluvíme pouze o doostření fotek, oříznutí záběrů či doladění barev. Důležité je především dobře rozvrhnout každou stránku, aby fotokniha vypadala pěkně jako celek. V tomto případě platí, že méně je někdy více – nebojte se ty nejlepší snímky umístit na stránku samostatně a dejte pozor, aby se několik menších záběrů nepřekrývalo a netlouklo.
Kvalita, která uchová ty nejkrásnější momenty navždy
Posledním krokem je pak samotný tisk a vázání. S tím si sami neporadíte, musíte ale zvolit vhodného výrobce. Dívejte se přitom nejen na cenu, ale i na kvalitu tisku a papíru a snadnost tvorby knihy. Grafické zpracování totiž budete dělat přímo na stránkách společnosti, kterou si vyberete, ve speciálním programu. My vám můžeme doporučit stránky fotoknizky.cz, jejichž přívětivé rozhraní umožní nejen díky předpřipraveným šablonám snadné vytvoření fotoknihy i naprostým amatérům. Tisk probíhá těmi nejmodernějšími technologiemi na papír vysoké kvality s leskem, a dokonce i cena je velmi příznivá. Pokud jste se tedy právě vrátili z letní dovolené a váháte, jak naložit s fotkami, pořiďte si památku, která vám v pevné vazbě vydrží třeba i navždy.