Jak jste na tom? Jste vidět? A vaše děti?

Jak jste na tom? Jste vidět? A vaše děti?

I když byla mediální kampaň poměrně masivní, mohlo se stát, že vám unikla zpráva o povinnosti nosit reflexní prvky. Změnu přinesla novela zákona o silničním provozu 361/2000 Sb. a platí už od února letošního roku. Zákon ukládá povinnost nosit reflexní prvky chodcům v době snížené viditelnosti, když se pohybují mimo obec. Právě na začátku podzimu, kdy se dny pomalu krátí, je toto téma znovu hodně aktuální. Šero je i ráno, když chodí děti do školy. Chráníte je i sebe? Ještě ne?

Viditelnost je rapidně zvýšena

Ptáte se, proč je žádoucí reflexní prvky nosit? O jejich významu nejlépe vypovídá test viditelnosti. Provedla ho společnost Besip a výsledky jsou tyto:

  • Osoba v tmavém oblečení je ve tmě vidět na 18 m,
  • Žlutá barva oblečení zvýší viditelnost na 37 m,
  • V bílém je člověk viditelný asi na 55 m.

Pokud řídíte, musí vás tato čísla zaskočit, protože jistě víte, že i 55 m je hodně malá délka na to, aby bylo možné reagovat a vozidlo zastavit. Test ukázal, že pokud je chodec či cyklista vybaven reflexním prvkem, rázem ho lze zpozorovat až na 200 m. Toto číslo musí i pro vás být pádným důvodem k tomu, abyste sebe i své děti vybavila reflexními prvky.

Variant se nabízí hned několik

Největší odrazovou plochu mají reflexní vesty. Jsou určitě vhodné pro malé děti, ideální jsou pro cyklisty. Malým dětem se zaručeně bude líbit reflexní vesta s veselým motivem zvířátka. Seženete ji na altima.cz. Právě tento obchod se specializuje na nabídku reflexních prvků. Kromě vest zde koupíte i náramky, 3D přívěsky v podobě postaviček, našívací a nažehlovací pásky, čepice, šátky, tašky, deštníky a u dětí velmi populární připínací odznaky. Mají zde dokonce i obojky a vesty pro psy. Vždy dbejte na to, aby byl reflexní prvek dobře vidět. V ideálním případě musí být na všech stranách – tj. na straně do silnice, vpředu i na zádech.