Vyplatí se žít, jak nám velí přísloví?

Vyplatí se žít, jak nám velí přísloví?

Neházejte flintu do žita a pojďte se s námi podívat, co by se stalo, kdybychom žili předpisově podle českých přísloví. Na každém šprochu je přeci pravdy trochu, tak by to mělo fungovat a mohlo by nám to zajistit šťastný život až do smrti, nemyslíte?

Výzkumu jsme podrobili jen několik přísloví, která nám přišly první na mysl. Existuje jich samozřejmě mnohem více a možná by se vám podařilo najít i některé, které by vyloučilo pravdivost těch ostatních. Věc je to ale opravdu sporná, víte přeci, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou.

Starého psa novým kouskům nenaučíš

Kdyby to bylo pravdou, neměli by andragogové z celého světa důvod chodit do práce a my bychom neměli šanci se po dokončení střední školy cokoliv dalšího naučit. Zhodnotili jsme tedy, že bude lepší se tímto příslovím neřídit. Klidně se zapište do večerní školy japonštiny nebo lekcí tanga a raději myslete na to, že trpělivost růže přináší.

Práce kvapná málo platná

Možná proto melou boží mlýny pomalu, ale jistě. My ale potřebujeme mít někdy všechno hotové teď hned a nemáme na to tolik času, kolik by si daná věc zasloužila. Ani tohle přísloví však nestojí na úplně pevných základech. Když někdo umí něco opravdu výborně, zvládne danou práci odvést dobře i v relativně krátkém čase. Co by asi na naše oblíbené přísloví řekl například Angličan Terry Burrows, držitel světového rekordu za rychlostní čištění oken? Za 9.14 sekund stihne umýt tři okna o rozměrech 114,3 × 114,3 cm.

S jídlem roste chuť

Důkaz místo slibů, schválně si toto přísloví doma ověřte. Otevřete si bonboniéru Carla Višně v čokoládě a schválně si zkuste, jestli se vám podaří zůstat pouze u ochutnání. Jakmile zmizí poslední kousek, bude vám jasné, že tentokrát je přísloví založeno na pravdě. Jak jen se s ním ale poprat? Snažte se naučit své chutě ovládat a sem tam si zopakujte jiné moudro: jez do polosyta a pij do polopita. Teta Kateřina ze slavného románu Zdeňka Jirotky by z vás měla radost.

Pes, který štěká, nekouše

Těžko budete o pravdivosti tohoto přísloví přesvědčovat někoho, kdo už byl několikrát na pohotovosti s prokousnutým prstem od pejska, kterého chtěl uklidnit pohlazením. Zkuste si, ale toto přísloví převést na lidi. Kolikrát bývá přísná tvář a rázný projev pouhou maskou nebo obranným mechanismem. Vzpomeňte si například na tu nejobávanější učitelku ze základní školy. Nebyla z ní nakonec v devítce ta ze všech nejlepší, za kterou jste mohli jít s jakýmkoliv problémem?

Máte nějaká svoje oblíbená přísloví, kterými se řídíte?