Zelený ječmen a těhotenství

Zelený ječmen a těhotenství

Je záhodno být v době těhotenství zodpovědní nejen v rámci stravování, což může ovlivnit samotný průběh těhotenství, ale rovněž strava a životní styl má vliv na vývoj plodu a zdraví narozeného dítěte. A jak je to s konzumací ječmene v tomto období pro nastávající maminky?

Nejčastější argument proti – detoxikace může ohrozit plod

Zajisté není překvapivým faktem, že po dobu života je lidský organismus vystaven odolávání mnoha rozsáhlému spektru vlivů. Většina z nich není prospěšná a disponuje škodlivými účinky na lidský organismus. S některými takto škodlivými látkami se dokáže člověk vypořádat sám, ovšem řada se jich usadí v lidském organismu a tím ho zaplňují.

TIP: Trápí vás zažívací problémy, střevních infekce, alergie na jídla nebo průjmy? Užívejte kvalitní probiotika a prebiotika těhotné a děti 

Proto se značné přízni náležitě těší potraviny s detoxikačním účinkem, mezi něž náleží zelený ječmen. Při pravidelném užívání je schopen podpořit čistící proces v těle a tak dochází ke zbavení se škodlivin, tím nabývá na zdravější formě. Tyto zprávy jsou zajisté velmi pozitivní pro člověka, jenž však není gravidní. Avšak těhotné ženy mají obavy, že uvolněné škodliviny by mohly zasáhnout plod. Tentýž problém v rámci zelených superpotravin pomáhajících s detoxikací lidského organismu, mají kojící matky. Kde dochází k domněnce, že zde by se nevhodné látky mohly dostat do mateřského mléka, které při kojení vypije miminko.

Je třeba se nad těmito obavami zamyslet více a uváženě, kdy je třeba vědět, jak funguje lidské tělo. Je známo, že většina škodlivin odchází z těla prostřednictvím stolice, moči a potu. Z toho vyplývá, že tedy netřeba mít strach, že by se mohli dostat do těla dítěte.

barley-509954_1280

Je však záhodno začít s konzumací zeleného ječmene před samotným otěhotněním. Logicky z tohoto faktu vyplývá, že v rámci každé očisty lidského těla a to zejména na počátku, vede k dočasným doprovodným projevům, jako je například vyšší únava, bolesti hlavy, zhoršení stavu pokožky a častější nutkání na stolici. Tyto počáteční nepříjemné příznaky během několika dní zmizí. Tudíž pro zdravého člověka nebývají větším problémem. Avšak v těhotenství může nastat odlišná forma průběhu a není záhodno si komplikovat danou situaci, i kdyby se mělo jednat o pár dní. Z toho plyne, jestliže jste již absolvovali prvotní detoxikaci a otěhotníte, neměla by vám konzumace zeleného ječmene způsobit jakékoliv nesnáze.

Může zelený ječmen při těhotenství a během kojení s něčím pomoci?

Ano! Zelený ječmen v sobě ukrývá tolik cenný látek – vitamíny, minerály, aminokyseliny a jiné tělu prospěšné látky. To je důležité pro každou těhotnou ženu. Během gravidity je importantní přísun dostatečné výživy nejen pro těhotnou ženu, ale i pro plod. Konzumací zeleného ječmene dochází k eliminaci, že by se těhotné ženě nedostávalo nějakého potřebného prvku či látky. Pokud by tomu tak bylo, mohlo by to mít horší dopad na zdravotní stav ženy, v krajním případě na samotný plod.

Stejně je tomu tak zcela i u kojení, jenž je význačným způsobem výživy kojence. Aby bylo mateřské mléko kvalitní, je třeba, aby těhotná žena měla odpovídající složení jídelníčku, v opačném případě by mohlo dojít k implementaci některých látek do mateřského mléka na její úkor. Nejzávažnější situace by nastala, pokud by se v něm důležité prvky mající vliv na zdraví dítěte, zcela nevyskytovaly.

Shrnutí

I když odpůrci zeleného ječmene a jejich fakta mohou mít zdání svého opodstatnění, jak je však ale patrné při hlubší analýze, zelený ječmen je možno užívat v období gravidity a v době kojení. Naopak je pro maminku značným přínosem.

Zde je však záhodno apelovat na nutnost dodržování doporučeného dávkování výrobku, jenž byl zakoupen a je vždy uvedeno na etiketě. Organismus těhotné ženy, ale též těsně po porodu je velmi senzibilní na správnou výživu. To se týká též narozeného dítěte (prostřednictvím mateřského mléka). V tomto období je třeba věnovat náležitou pozornost skladbě jídelníčku a zcela se vyhnout jakýmkoliv neuváženým výkyvům či dokonce výstřednostem.

1 komentář

Comments are closed.