Ačkoliv slovo zásnubní evokuje zásnuby, jedná se o pouhou předzvěst možné svatby. Mnohé romanticky založené dívky s napětím očekávají situaci, kdy je jejich milý obdaruje zásnubním prstenem, jiné realistky jsou zase takovým momentem zaskočeny. Avšak pokaždé je jasné, o co při slavnostní příležitosti kráčí. Zásnubní prsteny jsou jednak důkazem lásky, pak ale mají důležitou moc: svatba je spadnutí. A při svatebním obřadu už si novomanželé navzájem vyměňují a navlékají snubní prstýnky před zraky svědků, možných svatebčanů a před oddávajícím.
Svatební obřad bez prstýnku není tím pravým obřadem
Svatební obřad se v Česku pokaždé musí odehrávat v přítomnosti oddávajícího. Nezáleží, zda se svatba koná v administrativní budově a její obřadní síni, nebo na libovolném prostranství. Nejsou výjimkou svatby na lodi, v lese či na louce. Novomanželé polibkem, společným souhlasem se soužitím v lásce a toleranci, výměnou prstýnků a podpisem stvrzují obřad. Nastupují společnou cestu životem. Některé věřící páry ještě pokračují do kostela, kde je jejich úřední svazek stvrzen před Bohem.
Společný výběr snubních prstýnků odvrátí nesrovnalosti ve velikostech i designu
Těmto úkonům předchází vybírání prstenu ve zlatnictví. Zlatnictví Pardubice ve většině případů navštíví potenciální manžele spolu, jelikož je v jejich zájmu, aby jim snubní prsteny Pardubice padly a zároveň se nevymykaly jejich vkusu. Design jednotlivých snubních prstenů je libovolný. Lze si vybrat prsteny ze zlata, stříbra, chirurgické oceli a titanu. Prstýnek může mít dívka osázen drahými kamínky a chlapec naopak jednoduššího ražení. Rozmanité tepání i vyražení monogramu včetně data svatebního obřadu jsou obvyklými přáními, s nimiž zlatníci počítají. Zkušení zlatničtí mistři se ovšem nevyhýbají ani specifickým přáním výroby prstýnků a jiných šperků na zakázku. Originální klenoty navždy budou zdobit prsteníčky manželů. Na zakázku se vyrábějí i zásnubní prsteny Pardubice, přívěsky, náušnice a náramky.