K Vánocům a adventnímu období neodmyslitelně patří i poslouchání a zpěv vánočních koled. Dnes si díky nim zpříjemňujeme vánoční čas a dostáváme se do hluboké melancholické nálady. Dříve bylo ale poslání koled mnohem hlubší a děti je zpívaly, aby tak vykoledovaly do domů štěstí a hojnost. Jaká je celá historie klasických vánočních koled?
Historie vánočních koled
Koledy se zpívají už od 13. století a podle legendy byl autorem úplně první koledy svatý František z Assisi. V té době ovšem koledy obsahovaly spíše náboženské a křesťanské náměty a zpívaly se v chrámech a kostelech. Teprve až později začali obcházet vesnici koledníci, kteří chodili dům od domu, koledy prozpěvovali a přinášeli tak do domů štěstí, do chlévů hojnost dobytka a úrodu na pole. Lidé tomu totiž věřili. Koledníci chodili na Štědrý den, na sv. Štěpána, na Nový rok, na Tři krále a někde také na Hromnice. Zpívaly se klasické vánoční koledy, text a akordy dnes známe všichni.
Koleda, kterou zpívají všude na světě
Tichá noc je jedna z vůbec nejznámějších vánočních písní. Dodnes si ji o Vánocích zpívá více než 200 národů po celém světě. Poprvé však zazněla už v roce 1818, na Štědrý večer v kostele sv. Mikuláše v rakouském městě Oberndorf v Salzburgu. Text Tichá noc oslavuje krásu vánoční noci a má velmi chytlavou melodii. Píseň se stala velmi brzo populární a zvláštností je také to, že vůbec poprvé byla předvedena v doprovodu kytary, protože varhany byly porouchané. Dnes se koledy na kytaru doprovází velice často.
Vánoční písně a jejich poselství
Koledy se samozřejmě nezpívají a nehrají jen tak. Jejich texty mají nejen oslavovat narození Ježíše Krista, ale přinášet do srdcí lidí mír, lásku, pokoru a klid. Některé novodobé vánoční písně jsou velmi optimisticky laděné, jiné jsou smutné a pochmurné. To i proto, že období Vánoc není jen o oslavování a radosti, ale také o melancholii a vzpomínkách na naše blízké, kteří s námi už Vánoce oslavit nemohou.
A jakou koledu máte nejraději vy?