O vlasech se říká, že jsou korunou krásy, ale přestává to platit, když se na nich začnou množit lupy. S onemocněním se alespoň jednou v životě setká každý druhý člověk, a ačkoliv nejde o nic vážného, určitě není moudré jej ignorovat. Nebudete-li přítomnost šupinek řešit, může jich přibývat, a nakonec vám uberou na sebevědomí.
Co jsou lupy a proč vznikají?
Lupy patří k nejčastějším projevům stavu suché pokožky hlavy. Většina lidí si pod nimi vybaví bílé nepřilnavé šupinky, které odpadávají z vlasů na oblečení. Jejich přítomnost je obvykle doprovázena nepříjemným svěděním či zarudnutím kůže. Epidermis navíc může produkovat nadměrné množství mazu, nebo se naopak vysušovat.
Existuje však ještě jedna forma lupů. Mastné lupy mají podobu nažloutlých šupinek až ložisek a drží se přímo na pokožce. Patří k nejvýraznějším projevům chronického onemocnění zvaného seborrhoická dermatitida. Kromě pokožky hlavy postihuje i jiné části těla.
K tvorbě lupů dochází v důsledku narušení přirozeného procesu regenerace vlasové pokožky. Zrohovatělé buňky se shlukují do viditelných šupinek. Příčinou tzv. hyperproliferace pokožky jsou kvasinky rodu Malassezia, jejichž potravou je maz produkovaný vlasovou pokožkou a lipidy. Mikroorganismus svrchní vrstvu kůže dráždí, způsobuje svědění a vyvolává mikrozáněty.
K výše uvedeným symptomům vedou různé spouštěče. K obvyklým faktorům patří hormonální nerovnováha, fyzický či emoční stres, dědičnost, působení klimatických podmínek a v neposlední řadě nezdravý životní styl (špatná životospráva, nadměrné pití alkoholu atd.).
Způsobují lupy řídnutí vlasů?
Ohledně lupů kolují různé mýty a polopravdy. Dočtete se například to, že způsobují nadměrné vypadávání vlasů. Tvrzení se nezakládá na pravdě – řídnutí či ztrátu vlasů kvůli lupům ještě žádná odborná studie nepotvrdila.
Stejně tak je nepravdivé tvrzení, že se lupy tvoří kvůli špíně. A nefungují ani „zaručené“ babské rady – nevyléčíte je dětským šamponem, roztokem octu nebo přírodními olejíčky.
Co při potížích s lupy (ne)dělat?
V případě mírných problémů s lupy dopřejte pokožce 2 – 3 krát týdně očistnou kúru jemným šamponem s obsahem antimykotických účinných látek a látek, které redukují nadprodukci kožních buněk. Šampon vmasírujte do pokožky, poté důkladně opláchněte a šetrně vysušte vlasy. Pamatujte, že škrábáním stav pokožky jedině zhoršíte.
Vážnější problémy, které se projevují tvorbou suchých skvrn, řešte pomocí léčivého šamponu s obsahem keratoredukčních a keratolytických účinných látek (eliminují skvrny) a látek pro zklidnění svědící pokožky.
Pokud potíže přetrvávají a stav suché pokožky hlavy se nezlepší ani po opakovaném umytí, vyhledejte odborníka.