1. Porod koncem pánevním
2. Porod s použitím kleští či přísavky
3. Císařský řez
Než se žena k samotnému porodu ale dostane, je potřeba otěhotnět. Bohužel v dnešní době má mnoho párů problém s početím potomka, obrací se proto na reprodukční kliniky a často se přiklání i k přírodní léčbě neplodnosti, ženy užívají vitamíny PinkFertil pro podporu otěhotnění, často také čaje na podporu otěhotnění, nejčastěji poté čaj dle Ludmily Mojžíšové. Pro muže jsou vhodné vitamíny, které zkvalitní a zrychlý spermie, často užívají Macu Peruánskou, která slouží na podporu plodnosti mužů i žen. Vhodný je také kotvičník, například ve formě tablet.
Nyní k samotným porodům
Porod koncem pánevním
Porod koncem pánevním je situace, kdy se děťátko rodí napřed zadečkem. Takových případů není mnoho, asi 4 porody ze 100.Tento způsob bývá komplikovanější, a proto pokud lékař ultrazvukovým vyšetřením před porodem zjistí polohu zadečkem napřed, může přistoupit k vedení porodu císařským řezem, každopádně je takové mamince věnována při porodu zvýšená pozornost. Někdy je možno speciálním cvičením či zevními hmaty dítě v děloze pootočit, takové metody však patří do rukou odborníků. Pokud se dítě rodí napřed nožičkami, je císařský řez téměř nevyhnutelný.
Porod s použitím kleští či přísavky
Porodnické kleště či přísavka se používají v případě, kdy hrozí plodu nedostatek kyslíku nebo rodička již nemá dostatek sil k aktivní spolupráci při porodu – protlačení miminka porodními cestami. O jejich použití rozhodne vždy lékař na základě okamžité situace. Dítě může mít po použití těchto nástrojů otok na hlavě, ten se však během několika dnů úplně ztratí.
Císařský řez
Císařský řez je operativní zákrok, při němž se plod z dělohy vyjme břišní dutinou. Lékař k němu přistupuje v případě, kdy by normální porod představoval riziko pro matku či dítě. Bývá tomu tak u některých onemocnění matky již před otěhotněním (cukrovka, onemocnění srdce) a nebo když průběh porodu ohrožuje život dítěte (pupeční šňůra se obtočí kolem krku dítěte nebo se porod z nějakých důvodů zastaví nebo pokud nastaly nějaké nepravidelnosti v činnosti srdce dítěte). Operace se provádí v celkové narkóze, někdy také při místním znecitlivění, a to hlavně v případě, kdy byla zavedena epi-durální analgezie již v průběhu porodu. Tento zákrok trvá asi 50 minut a je při něm otevřena břišní dutina a děloha a dítě se vyjme otvorem v břišní dutině stejně jako plodové lůžko a plodový obal. Poté jsou všechny rány sešity.
Rána se zahojí v průběhu cca 8 dnů, v prvních dnech však může rána po císařském řezu bolet a překáží vám při pohybu. Ženy po císařském řezu se zotavují pomaleji než matky, které porodily normálním způsobem, proto zůstávají na oddělení šestinedělí o několik dní déle. přesto, že žena absolvuje porod císařským řezem, může znovu otěhotnět a porodit další dítě normálním způsobem.
Zdroj: Romana Černá – Kniha o těhotenství a porodu