Brusinky jako příloha k divokému masu, svíčkové a přísada do čaje je každému známa. Lehce trpká příchuť spojená se sladkým dozvukem, to jsou typické chuťové znaky životadárného plodu. Plodu, který není pouhou potravinou, ale především přírodním lékem. Bohatý zdroj vitaminů C, D a E není jediným pozitivem tohoto lesního plodu, který lze pěstovat na zahrádce i v květináči.
Sezonní ovoce a zelenina jsou vítaným zdrojem vitaminů
Léto je přímo stvořené pro sběr jakéhokoliv ovoce, ať se jedná o jahody, rybíz, borůvky, jablka nebo švestky, meruňky a broskve. Rovněž zelenina si během letní sezony nachází své místo na slunci a my se můžeme dosyta najíst salátů, ředkviček, brokolice, rajčat, paprik a špenátu. Výčet samozřejmě není úplný, ale každý český pěstitel a zahrádkář ví, jak se sezonní ovoce a zelenina dají uskladnit, kompotovat nebo zavařovat. Marmelády a džemy z ovoce, zavařeniny ze zeleninových směsí jsou nám dostatečnou zásobou na zimu, kdy čerstvé produkty neseženeme tak snadno.
Brusinky pro prevenci a jako podpora léčby zánětů
V případě brusinek, jejichž množství nenasbíráme takové, aby nám vystačilo do zásoby, musíme sáhnout po ověřených zdrojích sušených plodů, džemů a sušených extraktů z přirozených zdrojů. Žádná z uvedených kategoriích samozřejmě neobsahuje chemické přísady, ani konzervanty. Sušené brusinky především v chladných měsících a zimním období oceníme jako přísadu do čaje nebo jen běžné preventivní užití na lžičce. Mnohé dámy aspoň jednou v životě zažily obtěžující problémy při močení, které lze eliminovat průběžným užíváním sušené brusinky. Prevenci proti nachlazení a zánětům močových a gynekologických cest (například při koupání na veřejných koupalištích a neprověřených lokalitách s přírodními jezírky či rybníky) představuje také pravidelné užívání brusinek v syrovém, anebo sušeném stavu.
Přírodní extrakty pro celosezonní užívání
Koncentrovaný přírodní extrakt z brusinek lze užívat preventivně proti nachlazení i zánětům, v žádném případě však nenahrazuje léčiva při chronických onemocněních a akutních potížích. Pokud potíže přetrvávají, měli by se pacienti okamžitě poradit s ošetřujícím lékařem. Všechny doplňky, kam patří Brusinky, Kaštan jírovec, Yuca, Draslík + Hořčík, Zelená káva, Betavid se světlíkem lékařským, Stimulen, Kofex, Biosil Plus, jsou určeny pro doplnění pestré stravy, nikoliv jako lék. Zdraví máme jen jedno, proč jej nepodpořit přírodními produkty?
TIP: vyzkoušejte i šťávu z brusinek Cranvita
Permalink
Brusinky mi bohužel na zánět močového měchýře nepomáhají…., brala jsem už párkrát i antibiotika. Nakonec mi má lékařka doporučila na léčbu zánětu močového měcháře Urosal Lady a od té doby mám klid. Kupuje se bez předpisu v lékárně