V žádném pánském šatníku by neměl chybět kvalitní oblek, který doplní vhodná pánská košile. Jak ale tu správnou vybrat? Na co se zaměřit, a jak nenaletět? Stačí se řídit jednoduchými pravidly, která vás dovedou k té pravé (základní rozdělení košil najdete tady). Navíc kvalitní košile nemusíte používat jen v kombinaci s pánskými obleky, hodí se i pro jiné společenské události a dají se skvěle kombinovat s jinými kousky oblečení. Zkuste trochu popustit uzdu své fantazie.
Kvalita pánské košile je hlavních kritériem pro správný výběr
V minulosti jste se často mohli setkat s tím, že prakticky každý obchod nabízel nějaké pánské košile. Problém však tkvěl v tom, že šlo o rádoby „kvalitní“ košile, které svou kvalitu viděly maximálně z rychlíku. V dnešní době spěje situace k lepšímu. I v obchodech totiž můžete najít kvalitnější kousky, které vám dobře padnou. I přes to ale není na škodu naučit se rozeznávat kvalitní kousky od těch, které se jen tak snaží tvářit. Pokud si tedy myslíte na kvalitu, rozhodně počítejte s tím, že za takovou pánskou košili zaplatíte kolem tisíce korun. Pojďme si to spočítat – materiál, samotné šití košile, popř. značka – to všechno se do ceny promítá. Doporučuji tedy nechat levné šmejdy za pár stovek stranou a trochu zainvestovat.
Není bavlna jako bavlna
Není úplně dobré při nákupu pánské košile sáhnout po první bavlněné košili, která vám padne pod ruku. Zkuste se trochu zaměřit na jemnost bavlněných vláken, hustotu tkaniny a počet vláken, ze kterých je příze spojena. Obecně platí, že čím více vláken v jedné niti je, tím jemnější je látka samotná. U pánských košil platí, že dvojmo tkaná látka už je kvalitnější, proto tedy hledejte označení 2-ply.
Co se týče samotné bavlny, stejně jako u jiných rostlin, existuje i v tomto případě více druhů. Avšak generálně lze říci, že čím delší vlákno určitá odrůda bavlny poskytuje, tím jemnější příze vznikají. Jako kvalitní odrůdy bavlny bývají označovány například „Sea Island“. Doporučuji však si látku omakat a subjektivně posoudit, zda je vám na dotek příjemná. Další tipy, jak vybrat pánskou košili najdete v tomto článku.
Non-iron – nežehlivé košile
Ačkoliv by vás mohlo napadnout, že non-iron košilemi si ušetříte dost práce, můj názor je, že by se těmto druhům košilí měli muži vyhýbat. Pravdou totiž je, že žádná látka není zcela nemačkavá. Ačkoliv se výrobci o nemačkavost snaží, dosahují toho pomocí amoniaku, což pro pány s citlivou pokožkou není to pravé ořechové. Proč totiž kupovat něco, kde je zbytečně přidána nějaká chemie? Po vyprání košile stejně nakonec zjistíte, že je třeba ji přežehlit, takže celý non-iron nápad se potom mine s účinkem.
Vyhněte se také košilím s příměsí polyesteru, ten totiž zabraňuje prodyšnosti, což se ve výsledku projeví zvýšeným pocením a celkovou nepohodlností – to od kvalitní pánské košile rozhodně neočekáváte. Další informace o non-iron košilích najdete i zde.
Zaměřte se na kvalitu ušití
Kvalitu ušití lze poznat celkem jednoduše. Pokud nakupujete vzorované košile, poznáte kvalitu mimo jiné na tom, že na sebe vzory plynule navazují. Patříte-li mezi puntičkáře, rozhodně svou pozornost zaměřte na kapsičku, ramenní šev a kapličku rukávu – zde jde návaznost vzorů nejlépe poznat. Kapsička bude navíc praktickým prvkem. Můžete do ní pohodlně umístit peněženku a jiné drobnosti z Larond.
Vaší pozornosti by neměly uniknout ani knoflíky. Pokud je poslední knoflíková dírka šita horizontálně, je to dobré znamení. Oproti ostatním knoflíkovým dírkám totiž tato horizontální fixuje pozici předních dílů košile ve vertikálním směru, košile se potom tedy nekrčí. Symbolem kvality často bývá také kostice v límci, která udržuje límec rovný.
Nakonec je třeba také podotknout, že se zde zabýváme konfekčními košilemi, jinou možností jsou pak košile zakázkové, které se však výrazně liší cenou.
Věděli jste, co všechno má vliv na celkovou kvalitu košile?