Pěstování a využití bazalky

Pěstování a využití bazalky

Bazalka pochází z Indie, ale už ve středověku byla tato rostlinka rozšířená i v Evropě. V dnešní době je již bazalka přístupná všem, v každém z obchodů. Možná nevíte, že bazalka nemusí mít jen zelené listy, žádnou výjimkou nejsou až černo-fialové.

Využití bazalky

Bazalka bývá pěstována převážně, jako koření. Je ale známá i pro své léčebné účinky. Nejčastěji se užívá ve formě nálevu (1 čajovou lžičku sušené bazalky zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut odstát). Podává se při dýchacích obtížích a nachlazení. Dále podporuje zažívání-působením na stěnu žaludku zvyšuje produkci trávicí šťávy, tím zahání nechutenství. Snižuje napětí hladké svaloviny trávicí trubice a koriguje tak střevní obtíže.

Listy bazalky obsahují silice, které pomáhají snížit svědění při bodnutí hmyzem. Nejefektivnější jsou samozřejmě listy ještě nekvetoucí rostliny. Povzbuzující účinky éterických olejů se uplatní při únavě, vyčerpanosti a stresu.

Bazalka při vaření

Využití v kuchyni je také mnoho. Nejlépe je zpracovávat bazalku ihned po uříznutí (v období těsně před kvetením), neboť má nejintenzivnější chuť. Zpracováváme celé lístky jako přísadu do salátů (15 dkg mozzarelly + 4 rajčata  +bazalka + pár kapek olivového oleje, sůl, případně bílý pepř) a nebo je na kousky pokrájíme a použijeme jako koření k masu. Z větších listů je lepší odstranit středový řapík. Její chuť oceníme nejlépe v kombinaci s kuřecím masem. Samozřejmě lze použít i sušenou bazalku. Otrhané lístky sušíme ve stínu, případně v umělé sušárně při maximální teplotě 40°C.

Jak pěstovat bazalku

Bazalka je rostlina na pěstování nenáročná. Ať už ji koupíme v květináči nebo sami vypěstujeme ze semínek platí tři zásady: hodně vody, teplo a světlo. Vysévat bazalku můžeme 2 krát do roka-na jaře a na podzim. A protože máme květen, je ten nejlepší čas. Jak na to?

Do truhlíku (stačí obyčejná miska od polárkového dortu) nasypeme cca 3-4cm substrátu, přiměřeně semínek a „zaprášíme“ opět substrátem. Vydatně zavlažíme „rosičkou“ a umístíme nejlépe na slunný okenní parapet. Dle potřeby přibližně každý 2-3den bohatě rosíme. Do týdne se nám začnou objevovat první děložní lístky. Počkáme až rostlinky povyrostou a přesazujeme. Ačkoliv nejsem příznivcem umělohmotných květináčů, v tomto případě ho vřele doporučuji. Hliněné totiž bazalce ubírají vodu a jak už bylo řečeno na začátku, té ona potřebuje mnoho.

Chceme-li mít bazalku na zahrádce, přesadíme ji nejprve např. do kelímek od jogurtu s dírkou ve dně. Protože nesnáší mrazy, počkáme s výsadbou ven do června. Ale již v květnu ji můžeme dávat přes den na sluníčko, ovšem na noc raději ještě uklidit do tepla domova.

Ať už máme bazalku doma nebo venku, stále platí zalévat, zalévat a ještě jednou zalévat! Zapomeneme-li, sama nám dá svými svěšenými lístky nedostatek vody najevo. Chceme-li mít bohatou úrodu, nenecháme rostliny vykvést a včas zaštipujeme. Nejlépe je bazalku pěstovat jako jednoletou rostlinu. Necháme-li si 2-3 rostlinky vykvést, stačí po odkvětu vydrolit semínka a můžeme na jaře sít znovu.