Žít na psí knížku, nebo se vzít?

Žít na psí knížku, nebo se vzít?

O manželství v současné době nemají mladí lidé naprosto žádný zájem, což potvrzují i statistiky, důvody neuvedeny. Proč v poslední době došlo k takové silné averzi na manželské svazky? V minulosti bylo nepředstavitelné, že by se děti vychovávaly bez manželského sňatku. Ciťte se svobodně, ale postarejte se o sebe sami. Mnozí lidé někdy ani nechápou, proč by svou lásku měli zpečetit úředně. Přece ji budu milovat i bez papírů! Ano, oddací list není ani zárukou lásky v dalším vztahu, ani zárukou štěstí.

Výhody a nevýhody

Hlavní nevýhodou jsou úřední překážky, zejména při narození dětí. Pokud nejste oddáni, bude se dítě jmenovat pouze po jednom z vás, druhý rodič bude muset být vždy připraven dokazovat v různých situacích, že je dítě jeho, například za hranicemi, ve škole nebo u lékaře. V nemocnici nejsou povinni poskytnout vám přístup k pacientovi, ani informace o zdravotním stavu. Přirozeně, bez sňatku ztrácíte i všechny daňové úlevy, které stát poskytuje, nemůžete si vzít výhodnější úvěr či hypotéku a podobně. Velké problémy vznikají i v případě, že jeden z partnerů zemře a nezanechá závěť.

Jak vás chrání manželství?

Právě jako ochrana slouží manželství, jehož vznikem začíná bezpodílové spoluvlastnictví manželů. Tento typ vlastnictví může existovat jen mezi manžely a zaniká spolu se zánikem manželství. Týká se všech věcí, které buď jeden z manželů, nebo oba společně získali během trvání manželství.

Rozhodnutí je jen na vás

Nevstupovat do manželství je módní záležitost, strach z omezené svobody, pohodlnost, obava z rozvodu prostě každému vyhovuje něco jiného. Přesto je dobré zvážit všechny pro a proti, a vybrat možnost, která vám přinese nejvíce výhod. Žel ne každá láska vydrží na věky!

´Ideální manželství má dva předpoklady, muž musí být hluchý, žena slepá.´

                                                                                              Sókratés