Pes je radost, ale i závazek na mnoho let

Pes je radost, ale i závazek na mnoho let

Rozhodnutí koupit si psa není stejné jako koupit si třeba nové kolo. Psa nelze odložit do sklepa ve chvíli, kdy zjistíte, že už vás přestal bavit a nebo jen nesplňuje to, co jste od něj čekali. Pokud si pořídíte psa, stane se dříve či později právoplatným členem vaší rodinné smečky. A to na deset, dvanáct, klidně i patnáct dalších let… A proto pokud jste již opravdu rozhodnutí rozšířit počet členů vaší domácnosti a nepatříte mezi zkušené chovatele psů, nabízíme několik užitečných rad do začátků.

Jak zvolit správnou rasu?

Nejdůležitější je vhodně zvolit rasu. Každá rasa má svoji určitou charakteristiku, povahové znaky a své zcela odlišné potřeby, které by ideálně měly nalézt shodu s tím, co chcete a můžete vašemu budoucímu psu dopřát. Jiná rasa bude vhodná k aktivní rodině s dětmi, jiná zase ke starším, klidným lidem. Jeden pes bude vděčný za velkou zahradu a každodenní dlouhé procházky, druhý bude spokojený v klidu teplého bytu. Zvolili jsme několik u nás nejoblíbenějších ras a k nim uvádíme stručně jejich charakteristiku, abyste měli přehled, podle čeho se ve své volbě řídit.

Příklad těch nejoblíbenějších

Mezi nejčastěji pořizované psy patří labradorský retrívr. Právě pro svoji téměř nekonfliktní povahu bývá vnímán jako výborný rodinný pes. Jen těžko byste hledali oddanějšího společníka s takovou potřebou kontaktu, kterou má právě labrador. Kontaktní je až do té míry, že s radostí přivítá případného zloděje na vašem pozemku. Proto vhodným hlídacím psem určitě nebude, ale šťastný je všude tam, kde je pohromadě více lidí, kteří mu věnují svoji pozornost. Labradorský retrívr je poměrně inteligentní plemeno, které lze bez problémů naučit nejen základní poslušnosti.

Oproti tomu třeba dobrman – nebojácný specialista na obranu. Krásný příklad síly a inteligence v jednom. Dobrman potřebuje důsledného chovatele, který dokáže zajistit, aby se jeho pes stal odvážným, ale zároveň klidným a ovladatelným jedincem. V minulosti byl dobrman vyšlechtěný jako pracovní pes a velká potřeba pracovat a cvičit ho provází dodnes. Dá se využít jako pes myslivecký nebo hlídací. Je to i vynikající stopař.

Z menších plemen je pak oblíbený například yorksirsky teriér, který je někdy nazýván malým aristokratem. Je to sice velká osobnost, mnohdy tvrdohlavý a sebevědomý, ale při svém malinkém vzrůstu zůstává vždy okouzlující a milující své pány. Yorkšír je vhodný především do bytu nebo ke klidnějším lidem, protože nepotřebuje příliš mnoho aktivního pohybu. Zato vyžaduje každodenní péči o svoji hebkou srst.

Charakteristiky mnoha dalších plemen (irský teriér, bernský salašnický pes, německý ovčák, dalmatin…) můžete najít například na chovatelkém webu infopes.cz.

Dejte psovi zázemí a lásku, vše vám dvakrát vrátí

Pokud máte zvolenou rasu, která bude do vaší smečky zapadat, zaměřte se na vytvoření vhodného zázemí pro něj. Každý pes potřebuje mít své místo. Venku třeba výběh nebo bouda, uvnitř pak psí pelíšek. Samozřejmostí je pak i výběr kvalitního krmiva, několik málo hraček a můžete štěně přivítat doma. Navštivte internetový obchod Můj Mazlík, kde si jistě vše pro vašeho pejska vyberete.

Ve dvou až třech měsících věku je vhodné začít se socializací pejska, jeho výchovou a výcvikem. Ale o tom až v některém z příštích článků. A nezapomeňte, prosím. Každý pejsek bez ohledu na věk a rasu bezpodmínečně potřebuje jedno – vaši lásku a pozornost. Pokud je šťastný, vrátí vám naprosto vše, co umí.