Jak na založení společnosti, pokud má mít celý proces hladký průběh? Víte kam umístit její sídlo, aby to bylo pro váš byznys co nejvýhodnější? Nabídneme vám pár tipů!

Jak na založení společnosti, pokud má mít celý proces hladký průběh? Víte kam umístit její sídlo, aby to bylo pro váš byznys co nejvýhodnější? Nabídneme vám pár tipů!

Jak na založení společnosti, chcete-li dostát všem zákonný povinnostem a platným pravidlům? Pokud v tomto ohledu postrádáte nějaké potřebné informace, pokusíme se vám je dnes nabídnout. Některým z vás to k úspěšnému založení firmy dozajista postačí a ti ostatní se mohou obrátit na nějaké profesionály, kterých je na trhu dostatek a kteří celý proces obstarají za vás.

Jak na založení společnosti? Existují 3 základní možnosti

Nejjednodušší je pochopitelně nechat si firmu založit právní kanceláří nebo nějakou specializovanou společností. To ovšem není zadarmo. Nejrychlejším způsobem je pak zakoupení již založené „ready-made“ společnosti. No a třetí možností je pustit se do toho vlastními silami. Není to bohužel nijak zvlášť jednoduchá záležitost, ale zvládnout se to s trochou trpělivosti jistě dá. Nesmíte však opomenout řadu důležitých věcí, sepsáním zakladatelské listiny počínaje a přihlášením vaší nové firmy k platbě daní konče. Obzvláště na daně není radno zapomínat, aby si na vás nedošlápl finančák, kterému mnohdy k tvrdému postupu stačí i jen pouhé podezření, že by něco nemuselo být tak docela v pořádku.

Snímek obrazovky 2018-11-01 v 9.53.03

OSVČ nebo akciovka?

Nejprve se rozhodněte, jakou právní formu bude vaše podnikání mít. K nejlepším a nejjednodušším patří obvykle společnost s ručením omezeným. V porovnání s OSVČ je zde totiž výhoda ve výši ručení za závazky a rovněž možnost vstupu nějakých investorů. Při srovnání s akciovkou není nutný tak vysoký základní kapitál a také struktura je poněkud jednodušší.

Jaké dokumenty si musíte připravit?

Řekněme tedy, že vaše volba padla na společnost s ručením omezeným. Co budete potřebovat? Není toho zrovna málo.

A) Je nutné sepsat zakladatelskou listinu, a pokud budete mít společníky, tak tzv. společenskou smlouvu.

B) Čestné prohlášení jednatele.

C) Smlouvu o poskytnutí sídla vaší firmě a také souhlas s jeho umístěním od majitele objektu.

D) Výpis z katastru nemovitostí (budova, kde budete sídlit)

E) Smlouvu o zřízení běžného účtu.

F) Prohlášení správce vkladu a potvrzení banky o složení základního kapitálu (je-li to v konkrétním případě vyžadováno)

G) Formulář pro ohlášení živnosti.

H) Formulář návrhu na zápis do obchodního rejstříku a výpis z obchodního rejstříku.

I) Formulář registrace k daním.

J) Výpis z živnostenského rejstříku.

Zvolte vhodný název a vyberte si společníka

Správný název vaší nové firmy je velice důležitá věc a vymyslet ho nemusí být vůbec jednoduché. Dejte také pozor na to, aby nebyl zcela shodný či lehce zaměnitelný s názvem nějaké už existující společnosti. Zjistit, jestli název, který se vám líbí, už náhodou nepoužívá někdo jiný, můžete jednoduše v obchodním rejstříku.

Dobře zvažte, zda a případně koho si vezmete za společníka. Výhodou toho, že vás o chodu vaší firmy bude rozhodovat víc, je bezesporu fakt, že jednoduše nebudete na všechno sám. Ne vždy se ale musíte na všem shodnout, což je určité riziko. Podstatné je, vybrat si někoho spolehlivého a také si přesně vymezit role a pravomoci. Budoucí fungování vaší společnosti to značně usnadní.

Výběru sídla vaší společnosti věnujte dostatek času!

Každý podnikatelský subjekt musí mít ze zákona nějaké oficiální sídlo a jeho volbu není radno podcenit. Na výběr máte hned z několika základních možností:

1) Na adrese vašeho trvalého bydliště

2) V některém z daňových rájů

3) V pronajaté či zakoupené kanceláři (provozovně)

4) Ve virtuální kanceláři

Jaké sídlo bude pro vás nejvýhodnější?

To pochopitelně záleží na mnoha faktorech. Jedním z nich je například obor, v němž budete podnikat. Celá řada profesí totiž reálné sídlo v podobě kanceláře či provozovny téměř nepotřebuje a úplně si vystačí se službami některého z poskytovatelů tzv. virtuálních kanceláří. Ti dokáží zajistit nejenom potřebnou a obvykle také prestižní adresu v některé z lukrativních lokalit Prahy, Brna či jiného velkého města, ale též administrativní servis, který je pro bezproblémový chod každé firmy zcela nezbytný.

Jako sídlo vaší firmy můžete zvolit i váš vlastní domov. Je to rovněž zcela legální cesta, kterou se lze vydat. Budete-li skutečně pracovat doma, nezapomeňte v rámci možností striktně oddělit prostory určené pro podnikání od těch, kde se odehrává váš rodinný život. Dá se tak předejít mnoha nepříjemnostem.

Jsou tu ještě daňové ráje, ale našich firem, které v nich sídlí, postupně ubývá. Svůj vliv na tento trend má bezpochyby čím dál větší tlak státních institucí a také čím dál nižší společenská přijatelnost takového způsobu podnikání. Raději na tuto možnost proto zapomeňte.

Tip: Podnikáte při studiu VŠ? Potom jistě oceníte možnost vypracování bakalářské práce, případně vypracování seminárních prací na zakázku. Ušetříte tak množství času, který budete potřebovat k rozjezdu vašeho podniku.

Založit firmu svépomocí každý zkrátka nezvládne

Někomu to může připadat poněkud komplikované a někdo celým procesem jen nechce ztrácet čas a věnuje ho už raději samotné podstatě svého podnikání. V tom případě nezbývá, než se obrátit na některou ze specializovaných firem, která už vše zařídí.

A co vy, cítíte se na to a zvládnete založit váš podnik svépomocí? Nebo vám v našem článku snad chyběla nějaká zásadní informace?