Děti potřebují něco zažít

Děti potřebují něco zažít

Nejen v odborných pedagogických kruzích se o současnosti hovoří jako o přetechnizované době, ve které dětem chybí prostý lidský kontakt s vrstevníky a mnohdy i se samotnými rodiči či prarodiči. S tabletem či mobilem se často setká už roční dítě. Těžko říct, jestli se v takovém případě dá hovořit alespoň o snaze rodiče rozvíjet u své ratolesti jemnou motoriku prstíků. Všichni se však lehce shodneme na tom, že mnohá centra v mozku zůstávají neprobuzena, natož pak jakkoli rozvíjena.

První jsou rodiče

Pokud jsou máma s tátou zvyklí věnovat se alespoň rekreačně nějakému sportu, chodí do kina a divadla, zkrátka tráví aktivně svůj volný čas, dá se předpokládat, že se po narození potomků začnou brzy ptát kam s dětmi? A to je jedině dobře. Je sice pěkné přečíst si o tom, jak princezna Julinka jezdila na koni, ale vlastní zážitek z jízdy třeba na poníkovi dá dítěti stokrát tolik, co tucet podobných pohádek. Vlastní zkušenost, zážitek jsou totiž nepřenositelné.

Agrese a zlozvyky

Na správný psychický vývoj dítěte má vliv hned několik aspektů, kromě jiného se jedná právě o potřebu tělesné aktivity. Při jejím nedostatku, ať už vlivem nemoci či právě nevšímavosti rodičů, dochází ke vzniku vnitřního napětí. To pak vede k výbuchům vzteku nebo vzniku neurotických návyků, mezi které patří třeba obligátní okusování nehtů. Pozorovat to můžete i sami na sobě, jste-li delší dobu nuceni zůstávat doma, za chvíli už chodíte ode zdi ke zdi a chováte se jako lev v kleci.

Školka a škola

Ne všichni se shodnou na potřebě a nutnosti socializace dítěte v některém z pedagogických zařízení. Řada rodičů volí domácí výchovu, nedávají svou ratolest ani do soukromých školek, kde se klade důraz na menší kolektiv a individuální přístup. Výjimkou dnes není ani domácí školní výuka. Ale ruku na srdce, kdo z vás nerad vzpomíná na školní výlety, na cesty s kamarády? Rozhodně se dá říct, že jsou to zážitky na celý život, a pamatují si to i děti teprve školkou povinné.

Rodiče friendly

I když se dnes klade důraz na to, aby podniky nejrůznějšího ražení byly zejména baby friendly, dá se říct, že řada zábavních zařízení už dodržuje také vstřícný přístup k rodičům. Zejména v posledních pěti letech vznikají i v menších městech dětská centra, kde své dítko s klidem v duši vypustíte a necháte ho vyřádit se na bezpečných atrakcích, a sami si konečně vypijete teplou kávu.

Další výhodou je, že takový zábavní park pořádá i akce pro školky a školy. A jak už bylo řečeno výše, zážitek s vrstevníky je na celý život. A nejde jen o výsadu obyvatel Prahy a okolí, třeba v Kamenici nad Lipou nedaleko Jindřichova Hradce už více než pět let funguje Rodinný zábavní park Fábula. V jejich programu nechybí divadelní představení, dílna, venkovní bludiště, cesta za pokladem nebo dokonce adrenalinová úniková hra.