Zpátky do školních lavic – jste připraveni na tisk školních materiálů?

Zpátky do školních lavic - jste připraveni na tisk školních materiálů?

Školní rok se blíží a  ať už jste rodiče žáků nebo studenti, kteří si zařizují vše sami, čekají vás nákupy nových sešitů a psacích pomůcek do školy. Někteří z vás možná přemýšlí nad tím, že je na čase pořídit si k tomu na nový školní rok tiskárnu. K tomu jsme tu my, abychom vám poradili, jak tiskárnu vybrat a na co se zaměřit.

Jakou zvolit tiskárnu?

Tisk úkolů a referátů na základní škole nebo seminárních prací na vyšším stupni vzdělávání může být skutečným utrpením, pokud nemáte doma vlastní tiskárnu. U sdílených tiskáren ve škole často bývá fronta a ještě jsou za poplatek. Pořízení vlastní tiskárny je pak rozumnou investicí. Nemusíte však sáhnout po té nejdražší tiskárně. Protože se jedná o tiskárnu pro školáky, musí být za rozumnou cenu. Tiskárna však musí tisknout kvalitně a vydržet velký počet výtisků. Jak se ale v nabídce na trhu vyznat? Je lepší koupit inkoustovou nebo laserovou tiskárnu? S tím vám také poradíme.

Inkoustová tiskárna

Výběr tiskárny především záleží na tom, k čemu ji chcete používat. Ve školním prostředí to budou nejspíš hlavně textové dokumenty s občasnou grafikou. Inkoustové tiskárny tak mohou být vhodnou volbou, protože jsou relativně levné na pořízení a jsou vhodné jak na tisk textových dokumentů, tak grafiky. Často také bývají multifunkční a mají zabudovaný skener a kopírku. Při výběru inkoustové tiskárny si dejte pozor na to, jaký typ kazet tiskárna používá. Některé modely používají jednu kazetu, která obsahuje všechny barevné inkousty. To není ekonomické, protože jste nuceni kazetu vyhodit, jakmile dojde jedna z barev, i když ostatní nedošly. Lepší možností je hledat inkoustové tiskárny, které mají pro každou barvu samostatnou kazetu, často azurovou, žlutou, purpurovou a černou. S jednotlivými inkoustovými kazetami budete vyměňovat pouze barvy, které jste použili, což vám ušetří peníze.

Laserová tiskárna

Laserové tiskárny jsou častěji používané v kancelářích než v domácnostech, což ale neznamená, že by nebyly pro studenty vhodné. Jsou sice nákladnější na pořízení, ale jejich provoz je zase naopak levnější než u inkoustových tiskáren, protože tonery do tiskárny vydrží déle než inkoustové kazety. Zvládnou taky rychleji tisknout velké objemy textových dokumentů než inkoustové tiskárny, což je výhodné pro vysokoškoláky. Nejsou ale vhodné pro tisk kvalitních fotografií nebo barevné grafiky.

Závěrem

Stručně řečeno, pokud víte, že kromě textových dokumentů budete tisknout také velké množství obrázků, měli byste vybírat mezi inkoustovými tiskárnami. Stejně tak, pokud víte, že nebudete tisknout často, ale pouze občas nějaký referát. Pokud ale plánujete tisknout hodně textových dokumentů a ve velké frekvenci, bude pro vás výhodnější laserová tiskárna. Dětem na základní škole bude nejspíš stačit inkoustová tiskárna, ale vysokoškoláci, kteří musí neustále něco tisknout, ocení naopak laserovou tiskárnu.