Zahrajte svým dětem loutkové divadlo. Doma a s jejich pomocí

Zahrajte svým dětem loutkové divadlo. Doma a s jejich pomocí

Čtete svým dětem pohádky před spaním? Pohádky jsou něčím, o co by nemělo být ochuzeno žádné dítě. A nejen tím, že jim v televizi nebo na internetu pustíte jejich oblíbený pořad. Čím různorodějšího pojetí pohádek se dětem dostane, tím lépe pro ně. Jednu z dnes již bohužel méně tradičních alternativ představují dětská loutková divadla.

Dopřejte dětem zábavu, kterou ještě nepoznaly

Pohádky, hrané s dřevěnými nebo papírovými postavičkami na malém pódiu, dnes již příliš nefrčí. Jen si vzpomeňte, kdy jste naposledy nějaké loutkové divadlo viděli, či dokonce ho zahráli svým dětem. Loutky přitom podporují dětskou fantazii a při dobrém podání jsou pro ně skvělou zábavou. Abyste nemuseli navštěvovat některé z kamenných loutkových divadel, kterých se po České republice stále ještě pár nachází, využijte domácí loutkové divadlo pro děti.

Z pohádky do pohádky

Červená Karkulka, Budulínek, O neposlušných kůzlátkách, O Koblížkovi nebo O chaloupce z perníku. Všechny tyto příběhy děti jistě dobře znají, pokud jim je ale předvedete s loutkami, odnesou si z nich zcela nový zážitek. Navíc k nim můžete přidat i něco ze své invence, pohádku vhodně obohatit a předat tím dítěti něco, co zrovna potřebujete. Nemusíte se dokonce ani omezovat na zmíněné pohádky. Některá domácí loutková divadla nabízí sadu univerzálních loutek, s níž ztvárníte více než jeden pohádkový příběh.

Loutky rozvíjí schopnosti dětí

Pokud byste v pohádkách přeci jen tápali a vaše fantazie na ně nestačila, k loutkovým divadlům existují i loutkové scénáře. Kromě textu v nich naleznete návrhy scén a režijní poznámky, zahrát tak s loutkami danou pohádku pro vás bude hračka. A co více, díky tomu můžete do hraní zapojit i samotné děti.

Papírové divadlo není pro děti nijak závadné, naopak pozitivně prospívá jejich vývoji. Hovoří o tom například certifikát Správná hračka, udělovaný odborníky na dětskou výchovu (Společný projekt Sdružení pro hračku a hru, Asociace hračka, Unie výtvarných umělců ČR a Asociace předškolní výchovy). Domácí loutkové divadlo pro děti je podle nich hračkou, která má všechny předepsaných vlastností estetické a výchovné kvality vhodné pro rozvoj schopností dětského uživatele.