Mák, kokos a kešu pro zdraví i krásu

Mák, kokos a kešu pro zdraví i krásu

Zařaďte do svého jídelníčku mák, kokos a kešu oříšky a uvidíte, jaké se budou dít divy.

V módě jsou superzdravá semínka jako chia či quinoa. Víte, že podobnými benefity se vyznačuje třeba i na pohled obyčejný mák?

Chia semínka? Ne, mák!

Seznam předností napohled obyčejného máku je opravdu dlouhý. Prospívá srdíčku, kostem, vlasům, nehtům i pleti bez vrásek. Je zdrojem energie, zlepšuje paměť i mírní křeče. Najdete v něm vitamín E, což je silný antioxidant, vlákninu i bílkoviny – těch obsahuje prakticky stejně jako maso. A žádný cholesterol! Zato spoustu zdraví prospěšných tuků. A jak mák konzumovat? Zapomeňte však na makové koláče a místo chia semínek si jej jednoduše nasypte do jogurtu, nebo ovesné kaše. Energie budete mít celý den na rozdávání!

Zázračný kokos

Spoustou benefitů vyniká i kokos. Kokosový ořech je vzácnou plodinou v pravém slova smyslu. Poskytuje totiž jak tekutinu k uhašení žízně, tak pevnou stravu k potlačení hladu. A nejen to. Z lékařského hlediska kokos usnadňuje vstřebávání vitamínů i minerálů a pomáhá při redukčních dietách. Likviduje však také bakterie, kvasinky a plísně, posiluje játra stejně jako imunitní systém, snižuje riziko cukrovky, a dokonce pomáhá i při epileptických záchvatech. A k tomu naprosto báječně chutná, takže jeho konzumace snad nikomu nečiní žádné potíže. Samozřejmě, že nejlepší je konzumovat kokos čerstvý, ale obávat se nemusíte ani kokosu strouhaného ideálně v biokvalitě. A pokud vás honí mlsná, cucejte kokosovou kostku.

Kešu, velmi bohaté na hořčík

Ořechům jednoznačně vévodí oříšky kešu vynikající sladkou jemnou chutí, která si s jinými ořechy nezadá. K tomu jsou ovšem bohaté na nenasycené mastné kyseliny (kyselina olejová a linolová) stejně jako na vitamíny řady B. Především ale kešu ořechy vynikají obsahem minerálů (hořčík, draslík, železo a fosfor). Z toho důvodu kešu pomáhá při nervozitě, depresích, slabosti, ale třeba i únavě. Hrstka kešu vás zkrátka vzpruží víc než silné kafe.