Jakákoliv hra, při níž děti nesedí u telefonu nebo počítače, se dá dnes považovat za prospěšnou. Některé ale mají navíc ještě potenciál rozvíjet mnohé schopnosti. Puzzle mezi ně rozhodně patří, a to nejen pokud jde o děti. I dospělým prospěje ponořit se do jiného světa a sestavit si motiv podle svého výběru.
Malým dětem puzzle pomáhají s koordinací, jemnou motorikou a spoluprací rukou s očima. Nezávisle na věku vás pak učí vytrvalosti a trpělivosti, podporují kreativitu i představivost, rozvíjí dovednost řešení problémů a zvyšují sebevědomí. Není nic hezčího než sledovat, jak pod vašima rukama něco vzniká, a těšit se z výsledku.
Dětem patří menší puzzle
Batolata začínají s pěnovými puzzle, do nichž musí vkládat písmenka, čísla nebo zvířátka podle tvaru. Postupně přechází na dřevěné obrázkové kostky, a když už si poradí s menšími dílky, můžete jim začít kupovat klasické puzzle. Pro děti jsou nejlákavější 3D varianty, puzzlebally nebo svítící dětské puzzle.
Začněte s menším počtem dílků, abyste děti neodradili. Nemají ještě tolik trpělivosti, aby zvládly pracovat na jediném obrázku dlouhé týdny. To přijde až časem.
Existují i puzzle s desetitisíci dílky
Pro milovníky puzzle, kteří si skládáním krátí dlouhý čas a chodí se pomocí něj odreagovat, se ovšem daleko více hodí komplikované puzzle 5000 dílků. Věděli jste vůbec, že se něco takového dá sehnat? Obzvlášť španělská firma Educa vyrábí obrovské puzzle, které mají třeba i přes 20 000 dílků. Úplným rekordmanem je skládačka s názvem Divočina, která má 33 600 dílků a je největším puzzle na světě. Zajímavé je, že puzzle jsou v balení vážícím 10 kilogramů rozděleny do 10 balíčků, aby bylo možné skládat postupně jednotlivé segmenty. Jinak by snad ani nešlo si všechny dílky rozložit. Vždyť hotový obraz pak měří téměř šest metrů. Ten pocit, když se vám podaří sestavit něco takového, je nepopsatelný.
Tipem na další aktivitu mimo puzzle může být i malování podle čísel.