Víte, podle čeho vybírat ručníky?

Víte, podle čeho vybírat ručníky?

Není nic lepšího, než se po příjemné sprše či koupeli zabalit do měkkého ručníku. Jak vybrat ten nejvhodnější ručník, aby vám dlouho vydržel? Je potřeba sledovat několik parametrů.

Gramáž je zárukou kvality

V prvé řadě bychom si měli všímat gramáže, která udává množství gramů látky na m2. Čím je toto číslo vyšší, tím je látka kvalitnější. Ručníky a osušky za velmi nízkou cenu vypadají samozřejmě velice lákavě. Radost z výhodného nákupu vás rychle přejde, když zjistíte, že po několikátém vyprání nebudou tyto ručníky dostatečně savé a budou se trhat. Kvalitní látka by měla mít gramáž min. 450 g/m2. To zaručuje maximální savost, pevnost a vysokou odolnost vůči mechanickému poškození.

Použitý materiál

Materiál je dalším důležitým prvkem, na kterém závisí, zda budete s ručníkem spokojeni. V každém případě byste měli upřednostňovat 100% bavlnu či bambusové vlákno. Tyto materiály se vyznačují vysokou savostí, dlouhou životností a značnou pevností. Při výběru osušky je tedy nutné dbát i na výběr materiálu.

Ideální velikost

Ručníky a osušky též vybíráme podle velikosti, kterou sami preferujeme. Na běžné utření rukou si vystačíme se standardním rozměrem 50 × 100 cm. Osuška po koupeli by měla mít rozměr alespoň 70 × 140 cm. Samostatnou kategorií jsou ručníky pro děti, které jsou zpravidla nižší gramáže a s pohádkovým motivem. Velmi oblíbená jsou tzv. ponča, která se podobají tričkům s kapucí.

Péče o ručníky

Aby vám ručníky dlouho vydržely, je třeba se o ně správně starat. Výrobci obecně nedoporučují při praní používat aviváž, aby se nenarušila struktura vláken. Zároveň byste neměli ručníky sušit v sušičce. Pokud ji přece jen použijete, tak nastavte nejnižší teplotu. Teplota praní by se měla pohybovat do 60 °C, ručníky nevyvářejte ani nebělte.