Máte zahradu a nevíte, kam s posekanou trávou, slupkami od brambor, nebo s jablečnými ohryzky? Kompostér na zahradu je pro vás tím správným řešením. Navíc budete mít perfektní zeminu na sázení květin, nebo zeleniny. Některé kompostéry jsou sice nevzhledné, ale svůj účel plní zcela dokonale. Dejte si pozor, co do kompostu házíte, ne veškeré zbytky z kuchyně jsou pro kompostování to pravé. Například zbytky vařeného jídla, u kterého nemůžeme v domácím kompostéru zaručit správnou teplotu pro kompostování. Pokud sekáte trávu, a postříkáte některým z herbicidů, trávu byste do kompostu dávat neměli, pokud budete hlínu využívat pro pěstování rostlin. Zbytky herbicidů by mohly nepříznivě ovlivnit růst pěstovaných rostlin.
Pokud bydlíte v bytě bez zahrady, nezoufejte, kompostéry existují i pro vás. Kompostovat v bytě se dá pomocí vermikompostéru, který můžete umístit kamkoliv v bytě. Jeho základním pravidlem je kompostování pomocí žížal.
Pro to, aby vám velký kompostér fungoval tak, jak má, je potřeba dodržet základní 3 pravidla. Promíchávat kompost po každém přihození nového odpadu, abychom zajistili dostatečnou vzdušnost, udržovat poměr uhlíku a dusíku v poměru a kontrolovat vlhkost kompostu, případně promíchat se sušším materiálem, nebo naopak zalít kompostér užitkovou vodou.
Při založení kompostu je dobré přidat již vzniklý kompost, popřípadě hnůj, aby se lépe nastartoval proces tlení.
Pokud se chcete dozvědět o kompostování více, doporučujeme navštívit stránky www.kompostuj.cz.