Rozhodla jste se, že svého potomka povedete ke vzdělání a ráda byste začala co nejdříve? Co se týče výuky cizího jazyka, odborníci se již dávno nerozchází, jak tomu bylo ještě poměrně nedávno. Dětský mozek je jako houba a dokáže absorbovat spoustu informací – včetně další řeči. Mohou se ji učit současně se svou mateřštinou a na rozdíl od nás dospělých jim vůbec nevadí, že něčemu nerozumí. Jsou kreativní, vystačí si s málem a mají-li k tomu příležitost, rychle se učí novým slovíčkům a frázím.
Malé děti jazyk nasávají individuálně
Rodiče mají určité představy, které jsou od reality na míle vzdálené. Myslí si, že když dítě přijde s cizím jazykem do styku již ve školce, případně v první, druhé či třetí třídě, bude za velmi krátkou dobu schopno plynně hovořit. Tak to ale nefunguje. Jejich pokrok je do značné míry individuální záležitost a některá dítka se dostávají do tzv. tichého období, kdy sice rozumí, ale nejsou schopna mluvit. K tomu musí dozrát – obvykle na základě vhodného podnětu.
Jsou kurzy pro nejmenší dobrý nápad?
Správně koncipovaná angličtina pro děti může dítěti poskytnout skvělé základy. Ještě lépe jsou na tom však děti z bilingválních rodin a děti rodičů plynně hovořících daným jazykem, protože mohou cizí řečí komunikovat mnohem častěji a nikoliv jen pár hodin týdně. Ovšem zdaleka ne každý má tu možnost a kurzy jsou často jediným možným způsobem, jak dítě efektivně vzdělávat.
Čeho se vyvarovat?
Jakkoliv se vám angličtina pro začátečníky jeví jako velmi snadná, protože máte základy v malíku, vaše dítě to vnímá jinak. Proto ho v žádném případě nesrovnávejte se sourozencem, který se učí rychleji, a naopak ho podpořte.
A do jakého kurzu malé dítě přihlásit? Velké popularitě se díky unikátní metodice těší Wattsenglish. Pokud bude vašeho potomka angličtina bavit, může později absolvovat i kurz Starters, který ho připraví na zkoušky zakončené certifikátem.