Době, kdy byly ručníky běžně hrubé a drsné, dávno odzvonilo. Dnes v každém obchodě seženete hebké a na dotek příjemné froté osušky či ručníky. Jak ale zařídit, aby takové byly i po prvním, desátém, padesátém vyprání? Bez řádné péče to nepůjde.
Kupte ten správný
Možná, že vám na omak přijdou před koupí všechny podobné, ale nenechte se zmást. Ujistěte se, že gramáž osušky, která se vám líbí, je ideálně 450 g/m2. Právě takové ručníky jsou v současnosti na trhu nejkvalitnější. Vyberete-li si ručník s kratším vlasem, nebude tak měkký, to však při dostatečné hustotě nemusí vadit. Ručníky s delším vlasem jsou nadýchané, měkoučké a výborně absorbují vodu. Vysoká hustota by měla být prioritou v každém případě; délku vlasu už zvolte na základě vlastních preferencí.
Péče o ručníky, která neškodí, ale pomáhá
Po zakoupení nových ručníků a osušek do vaší domácnosti je v první řadě všechny vyperte: ne na víc než 40 stupňů a nepřehánějte to s množstvím pracího prášku nebo gelu. Důležité je také buben pračky příliš nepřeplnit – v takovém případě se pak nelze divit, že jsou ručníky podivně žmolkované! Po prvním a druhém praní nechte ručníky volně usušit, později však můžete použít i sušičku: může pomoci tomu, aby vaše ručníky a osušky byly nadýchanější a příjemnější na dotyk. Úplně se vyhněte sušení v blízkosti přímého a sálavého tepla – radiátory nebo krby. Vystavení ručníku příliš vysoké teplotě nesvědčí, snižuje se tak jeho savost a může se vám stát, že ho pak z topení sundáte poněkud prkenný.
Zvláštní zacházení si zaslouží také barvy. Jako ustalovač barvy funguje ocet, který napomáhá i jemnosti osušek. K vybělení bílých ručníků může posloužit jedlá soda.
Nakupte ručníky a osušky tam, kde se můžete spolehnout na kvalitu a kde nevysají vaši peněženku: z pohodlí domova na e-shopu Rodinnébalení.cz.