Chystáte se na cestu do Indie? Připravte se na ni!

Chystáte se na cestu do Indie? Připravte se na ni!

Indie stále přitahuje cestovatele z celého světa. Lákají je památky pradávných civilizací, rozmanitá kultura i směsice snad všech náboženství stejně jako nekonečné pláže, velkoměsta, velehory i malé vesničky, v nichž se život zastavil před staletími. 

Na cestu po této zemi je ovšem vhodné se náležitě připravit. V první řadě budete potřebovat platné vízum do Indie. Klasické turistické s jedním vstupem má platnost 6 měsíců a zažádat o něj můžete na indické ambasádě. Další možností je vízum pracovní a elektronické, tzv. e-vízum, které máte možnost využít během šedesáti dnů na dva vstupy do země.

Zvažte zdravotní rizika

Dále je na místě zvážit veškerá zdravotní rizika, jež vám při cestě do této asijské země hrozí. Například na hygienické stanici se informujte o veškerých doporučených očkováních, která byste měli absolvovat. Sice nejste vázáni povinným očkováním, ale i tak je na místě doporučená očkování absolvovat. Jinak se vystavujete riziku, že si místo nezapomenutelných zážitků z cesty přivezete nějakou nepříjemnou chorobu.

Pozor na tyfus i vzteklinu!

V Indii se můžete nakazit břišním tyfem, hepatitidou A i B, tetanem nebo japonskou encefalitidou. Na některých místech je však rozšířená i cholera a vzteklina. Pořiďte si kvalitního průvodce po Indii, jenž vás mimo jiné i na tato místa upozorní.

Pozor na vodu!

V samotné zemi si dejte pozor na vodu a zdaleka se nejedná o absolutní zákaz pití vody z kohoutku, ale i o jakékoliv potraviny, které s ní přišly do styku. Červenou by tedy během celého vašeho pobytu měla mít zmrzlina, led a veškeré ovoce a zelenina, jež vodou byly omyty. Co neoloupete, nekonzumujte. Bezpečná bohužel nebývá ani voda balená. Vybavujete si pasáž z filmu Milionář z chatrče, ve které chudé děti plnily plastové lahve vodou z kohoutku? To je bohužel indická realita.

Indická měna

Čím platit v Indii? Indickou měnou je rupie, kterou ovšem v českých směnárnách neseženete. Do Indie proto vyrazte buď s americkými dolary či eury, jež na místě za tamní měnu vyměníte v pouličních směnárnách. Bankovky si ale na místě pečlivě přepočítejte a spolu s jejich množstvím se zaměřte na jejich pravost. Bankomaty najdete většinou jen ve městech, na venkově je lepší mít u sebe hotovost. Na platbu kreditními kartami se raději nespoléhejte. Cestování po Indii je zkrátka dobrodružné ze všech úhlů. Ale stojí za to.