Švihadlo – opomíjená cvičební pomůcka

Švihadlo – opomíjená cvičební pomůcka

Dětské švihadlo si pravděpodobně pamatuje z období školních let každý. Víte ale, že švihadla mohou být velmi moderní a efektivní cvičební pomůckou i pro dospělé?

Výhody cvičení se švihadlem

Skákání přes švihadlo není jen dětskou kratochvílí. Zařazujeme jej mezi tzv. aerobní aktivity, kam patří ještě třeba i běh nebo cyklistika.

I pro dospělé jde proto o mimořádně účinné cvičení, které nám pomůže efektivně spalovat tuky, zlepšovat celkovou koordinaci a zvyšovat cit pro rytmus. Navíc si při něm zlepšíte sílu v nohách, což se vám bude hodit i v řadě dalších aktivit. Posílíte především lýtka.

Švihadla jsou velmi jednoduché pomůcky, které se vejdou i do dámské kabelky. Cvičení je nenáročné na prostor nebo jakékoli další vybavení. Stačí si přitom na skákání vyhradit jen deset minut denně. Už během pár týdnů byste při poctivém cvičení měli zaznamenat výsledky.

K tomu, aby vám švihadlo přineslo správný efekt, je především zásadní umět si ho správně vybrat. Ačkoli si možná říkáte, že na lanku s rukojetí nemůže být co pokazit, není to tak. Je nutné si uvědomit, že u švihadla je určující hlavně materiál a délka. 

Vhodný materiál a délka švihadla

Správná délka souvisí s výškou postavy. Poznáte ji cca tak, že se postavíte na střed švihadla. Jeho konce by vám měly sahat až do podpaží. Osoba s průměrnou výškou 170 až 185 cm tak bude potřebovat cca 2,7 metru dlouhé švihadlo.

Pro dobrý švih by švihadlo nemělo být příliš tenké. Proto se též prodávají verze se zesíleným středem. Stejně tak může být na překážku správnému švihu i to, pokud je švihadlo příliš lehké. Určující je v tomto směru především materiál.

Podle materiálu lze zvolit hned několik druhů švihadel. Prodávají se švihadla gumová (PVC), kožená, pletená z polypropylenu (nebo bavlny), ocelová potažená nylonem i speciální.

Hlavně pro začátečníky jsou vhodná švihadla plastová. O něco rychlejší jsou švihadla polypropylenová. Zdatnější cvičenci si mohou pořídit i ta kožená či ocelová. Výhodou kůže je i delší životnost, na druhou stranu musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.

Pokročilá švihadla s počítadlem a dalšími prvky

Chcete-li efektivitu cvičení ještě zvýšit, vyberte si tzv. zátěžové švihadlo. Takto označujeme švihadla, která mají v sobě malá závaží.

Ta mohou být uložena v rukojetích, případně též v samotném lanku. První verze se používá na crossfit. Zátěž se dá samozřejmě vyjmout a závaží do něj sami vložíte podle potřeby. Intenzitu cvičení si proto můžete účinně regulovat.

Kromě obyčejných švihadel, která dobře známe z dětství, se dnes již prodávají také chytrá švihadla. Ta vám zvládnou dokonce sama počítat skoky nebo přibližně sečtou spálené kalorie. Švihadlo s počítadlem je proto vynikající pomůckou pro kondiční trénink. Umožní vám například též propojení s chytrým telefonem. Díky tomu můžete velmi snadno sledovat své cvičební pokroky.