Průmysl 4.0 je tady a netýká se jen továren a fabrik

Průmysl 4.0 je tady a netýká se jen továren a fabrik

Průmysl 4.0 nebo čtvrtá průmyslová revoluce. Říkejte si tomu, jak chcete, ale bylo by vhodné mít aspoň představu, co se pod tímto názvem vlastně skrývá. S velkou pravděpodobností totiž označuje naši budoucnost se všemi roboty, IoT (internetem věcí), rozšířenou realitou, masivním využíváním dat atd. Revoluce se rozhodně netýká pouze výrobních společností, továren a fabrik.

Celý koncept průmyslu 4.0 je o velkolepé digitální transformaci, a to ve všech oblastech, na něž si dokážete vzpomenout. Nejspíš bude ještě pěknou řádku let trvat, než se naplno projeví automatizace a lidský faktor zvládnou zcela nahradit stroje. Jedno je ale jisté: revoluce již začala.

Co všechno revoluce přinese?

Spoustu technologií už nejspíš znáte. Jen dnes ještě nejsou tolik běžné, jako tomu bude za desítky let. Například řídící systémy dnes poměrně často fungují. Také autonomní roboty najdete v mnohých moderních továrnách. Taková rozšířená realita nebo tzv. Internet věcí, podle nějž by byla všechna vaše zařízení propojená přes internet, jsou však spíš hudbou budoucnosti.

Průmysl 4.0 počítá s masivním využitím cloudových služeb, pamatuje na big data, bezpečnost v kyberprostoru, počítačové simulace nebo výrobu aditivním způsobem. Ostatně ta už také funguje a všichni ji známe – jedná se o 3D tisk.

Divili byste se, jak fungují mnohé výrobní procesy

Spousta větších výrobních firem už dnes využívá síly automatizace, s ní spojené procesní instrumentace a dalších principů, jejichž názvy vás možná děsí. Neměly by, jelikož v budoucnu budou zcela běžné. Takže jen tak na okraj – automatizace snižuje potřebu přítomnosti člověka, čímž eliminuje možnost selhání. Procesní instrumentace označuje proces ověřování správného chodu pomocí senzorů a snímačů.

Hodně odborníků se shoduje, že v automatizaci je budoucnost. Jde o velmi perspektivní obor, takže pokud přemýšlíte, co studovat, tohle je dobrá cesta. Firem, které nabízí systémy pro řízení technologie a projektování řídicích systémů, postupně přibývá. Jednou z nich je i společnost APLAUS, s.r.o. působící na našem trhu už od roku 1994. Tady vidíte, že automatizace není úplnou novinkou, teprve teď se ale začíná pořádně rozjíždět.