Nápad na výlet? Podívejte se na výstavu svatováclavské koruny

Nápad na výlet? Podívejte se na výstavu svatováclavské koruny

Chcete vyrazit na výlet a nevíte, kam? Dobrým nápadem je například návštěva výstavy svatováclavské koruny a celé expozice mincí. Výhodou je, že k prohlédnutí koruny nemusíte vystát dlouhou frontu a vstupné na výstavu je zdarma. V článku se dočtete, kde se celá akce koná a co všechno je k vidění.

Nádherný korunovační klenot

Svatováclavská koruna je překrásným dílem, nad kterým zůstává rozum stát. Dokonalé harmonické uspořádání jednotlivých drahých kamenů na koruně, jejíž tvar je inspirován tradiční přemyslovskou korunou, má údajně i velmi silnou energii. Na první pohled je jasné to, že jde o nádherný šperk. Spatřit ho tedy na vlastní oči je velkým zážitkem. Ale kde jsou korunovační klenoty k vidění? Výstava originálních aktuálně žádná neprobíhá, ale dokonalá replika svatováclavské koruny je k vidění v Obecním domě v galerii Pražské mincovny.

Kupte si originální suvenýr

Pražská mincovna pořádá prodejní výstavu, kde najdete různé mince ČNB. Ražba má umělecký charakter a je zhotovena ze zlata a stříbra. Bonusovým lákadlem celé výstavy je právě extrémně povedená replika svatováclavské koruny. Vstup na výstavu je zdarma a otevřeno je každý všední den od 10 do 19 hodin a v sobotu od 10 do 18 hodin. Návštěvu Obecního domu můžete navíc elegantně spojit s procházkou po historickém centru hlavního města Prahy.

Jak se vyrábí kopie koruny?

Výroba repliky svatováclavské koruny musela být provedena ručně, aby bylo možné zachytit malé detaily a co nejvěrněji napodobit výsledné zpracování. Šikovné ruce zlatnického mistra Jiřího Urbana hotovou korunu vyrobily za celých devět měsíců. Náročné bylo také zachycení drobných nedokonalostí a specifických kreseb na drahokamech. Díky moderním technologiím se však podařilo vytvořit opravdu přesnou kopii.