Ložnice jako poklidné srdce domácnosti

Ložnice jako poklidné srdce domácnosti

Plánujete kompletní renovaci ložnice nebo pouze v ní zvažujete několik drobných úprav? V ložnici trávíme třetinu našeho života a její prostor by nám tak měl přinášet klid a radost. Je to ostatně jedna z místností, ve které ve svém životě pobýváme statisticky vůbec nejdéle. Jak ložnici oživit i uvést v harmonii bez nezbytnosti velkých finančních výdajů? A jak skloubit technické i estetické nároky? Řešení existuje!

Srdcem ložnice je vždy postel. Obecně se doporučuje, aby postel byla velká, avšak je třeba respektovat rozměry ložnice, které jsou často velmi omezené. Není proto chybou, ale naopak často vhodným rozhodnutím zvolit postel menší.

Nebojte se, že menší postele nemohou poskytnout dostatek pohodlí. Postelí existuje celá řada, například si můžete dopřát postel futonovou nebo dokonce vodní, nebo si dopřejte designový nábytek do ložnice. Podstatný je také materiál, kterých existuje více druhů než pouze klasické dřevo, i když má postel vyrobená z dřevěného masivu neoddiskutovatelně své starosvětské kouzlo.

Postel pak vždy musí obsahovat kvalitní rošt, který je pevný a zároveň operativně nastavitelný, aby tak vyhovoval vašim nárokům, které se mohou i v průběhu doby měnit. Známkou kvality pak je, obsahuje-li výrobek certifikát FSC, který značí zdravé lesní hospodářství a tak záruku výborného dřevěného materiálu. Volbu roštu stejně tak jako konstrukce celé postele je třeba řádně promyslet, protože na ní budete trávit doslova třetinu svého života.

ložnice Möbelix
Ložnice, foto Möbelix

Úložné prostory v ložnici aneb kvalitní šatní skříň, komoda a noční stolek

V dnešní době má málokdo možnost mít v bytě šatnu jako samostatnou místnost a tak tuto roli plní šatní skříně, které jsou obvykle umístěné v ložnici či na předsíni. Nedostatek prostoru vůči dávným časům však vůbec není na škodu, naopak moderní designová šatní skříň dodá vaší ložnici nečekanou jiskru.

Foto: Möbelix
Foto: Möbelix

Velmi praktickým a úsporným řešením je pak umístění zrcadla na vnitřní či vnější stranu dveří této skříně. Ušetří se prostor a zároveň to skříň i ozvláštní. Samozřejmě při dostatku prostoru lze mít zrcadlo samostatně zavěšené na stěně či umístěné ve stojací verzi v prostoru místnosti. U skříně se pak vyplatí nešetřit na pantech, kování a pojezdech zásuvek, kdy se tak tím výrazně zvýší životnost i uživatelská hodnota.

Další designový nábytek do ložnice, který vnese nejen pouze estetickou, ale i technickou kvalitu, pak představují noční stolky a komody. Jsou-li prakticky navrženy, dokáží pojmout velké množství předmětů, aniž by působily zahlceně a zabíraly příliš mnoho prostoru v pokoji. I v tomto případě se pak vyplatí investovat do kvalitních kolejniček a pojezdových prvků zásuvek, stejně tak jako do kování dvířek a spojovacích prvků. Kvalitní kování pak může být cenově kompenzováno plastovým či dřevotřískovým materiálem, z něhož je skříňka, komoda či noční stolek vyroben. Vše nemusí být nezbytně pořízeno ve verzi z dřevěného masivu, avšak na kvalitní spojovací prvky by měl být kladen důraz vždy.

Snímek obrazovky 2017-10-04 v 7.04.43
Foto: Möbelix

Jak si kdo ustele, tak si i lehne

Nejen technické parametry nábytku umístěného v ložnici, ale i kvalitní ložní prádlo a povlečení určují míru jejího uživatelského komfortu. U povlečení pak není důležitý pouze materiál, z něhož je vyrobeno, ale i barva. Do ložnice je doporučeno užívat světlé a tlumené barvy, avšak nelze toto pravidlo jednoznačně aplikovat pro každého.

Máte-li rádi ostré rudé tóny, pak povlečení v tomto odstínu bude pro vás tím ideálním. Na materiálu, z něhož jsou povlečení a prostěradla zhotovena, se pak jistě nevyplatí šetřit. Podstatným kritériem pak je, zda je pro vás povlečení příjemné na dotek. Není-li tomu tak, je potřeba hledat dále verzi, která vám bude plně vyhovovat. Ano, jedná se o novodobou verzi příběhu o princezně na hrášku, jejímuž přesvědčení o pohodlí není však nutno nic vytýkat.

Materiál povlečení pak představuje širokou škálu od saténu přes bavlnu, krep až po flanel. Je třeba však uvážit, kolik času jste ochotni věnovat jeho údržbě, to znamená speciálnímu pracímu programu a žehlení. Máte-li rádi věci rychle hotové, pak je tou ideální variantou pro vás pravděpodobně krepový materiál, který není třeba žehlit a nelze jej prakticky pomačkat.

Jste-li naopak vyznavači tepelného komfortu, pak volbou číslo jedna pro vás jistě bude flanel, který dokáže velmi zahřát v zimních měsících. Obecně je třeba zvolit sadu povlečení pro jarní a letní období a sadu povlečení pro podzimní a zimní období roku.

Snímek obrazovky 2017-10-04 v 7.03.14
Foto: Möbelix

Jak ložnici zútulnit

Sebevhodněji vybraný ložnicový nábytek a zvolené barvy stěn však ložnici plně nezútulní, to dokáží až doplňky, malé drobnosti, které dotváří velký celek. Pravidlem je, že by se vám měly však skutečně líbit, nejen být moderní či designově zajímavé. Někdo preferuje fotografie, někomu zase udělá radost obraz, soška či pouhá svíčka. Rozhodnutí je na každého volbě, ale pamatujte, že bez těchto závěrečných detailů nebude ložnice nikdy plně hotova.