Dejte sbohem zarudlým očím, najděte příčinu

Dejte sbohem zarudlým očím, najděte příčinu

Trápí vás nepříjemně zarudlé, citlivé či dokonce bolestivé oči? Zbystřete, možná je příčina jiná, než si myslíte. Věnujte pozornost a péči o své očí, protože na zraku záleží – víme, co způsobuje zarudnutí a jaká je první pomoc.

Červené oči. Nevypadají dobře, mnohdy navíc pálí, případně jsou vysušené či unavené. Jaké jsou další příčiny? A co můžete dělat, pokud prostě jen máte citlivé oči?

Na slzách záleží

Jednou z možných příčin zarudnutí je suchost oka. Nedostatek slz není spojen s nedostatkem smutku a slzy nepatří jen k emocím. Mají úlohu zvlhčovat oči – a tak při nedostatku slz mohou být oči suché, začervenalé a podrážděné. Pokud jsou suché oči vystavovány nadměrnému hledění do obrazovky, klimatizaci a smogu, může se zarudnutí ještě zhoršit.

Co v tomto případě pomůže? Rozhodně se vždy vyplatí konzultovat zarudnutí či dráždění očí s lékařem. Ten vám nejspíš poradí zvlhčující kapky nebo umělé slzy, tedy speciální přípravky, které oči udržují v kondici. Pravidelnému dávkování se během dne pravděpodobně nevyhnete – ale ta úleva bude k nezaplacení.

Dejte si pozor na možný zánět

Týká se zarudnutí jen jednoho oka? Nebo k němu došlo náhle? Pokud jej doprovází svědění, pálení a bolest, případně vytékající sekret, zbystřete – může se jednat o zánětlivé onemocnění, například o nepopulární zánět spojivek. V případě zánětu se rozhodně vyhněte škrábání a mnutí očí, zvýšená hygiena by měla být samozřejmostí. Záchranným kruhem pro vás mohou být zvlhčující kapky s dezinfekčním a uklidňujícím účinkem. A když kapky během dvou dní úlevu nepřinesou? Jistota je jistota – a tak je čas navštívit svého očního lékaře, který v případě potřeby doporučí speciální léčbu.

TIP: Očního lékaře navštěvujte nejen v případě potřeby, ale pravidelně. Prevence vám totiž může zachránit zrak.

A co pro své oči ještě můžete udělat?

Vaše oči můžete zachránit už samotnou prevencí. I ony potřebují pravidelně odpočívat. Kromě zvlhčujících a pečujících očních kapek si čas od času dopřejte studený obklad a darujte očím pár minut naprostého klidu. Ostatně, se zavřenýma očima si může odpočinout i vaše mysl. Už jste dnes relaxovali?