Jak nejlépe využít vánoční osvětlení k výzdobě domácnosti?

Jak nejlépe využít vánoční osvětlení k výzdobě domácnosti?

Máte kutilského ducha a baví vás neustále tvořit něco nového?

Naučíme vás, jak vytvořit úžasnou sváteční atmosféru pomocí vánočního osvětlení!

Vánoční víla Zvonilka

Zvonilku z dílny Walta Disneye znáte jistě všichni, ale co takhle vytvořit vánoční svíticí dekorace v jejím stylu? Budete k tomu potřebovat LED světelný řetěz, světlý tyl (kdo chce barevná světla, může použít i různé odstíny tylu), světlé malé gumičky a nůžky.

Nastříhejte tyl na stejně velké čtverečky o velikosti 10 x 10 cm, každou LED diodu zabalte do jednoho čtverečku tak, aby tvořil efekt sukně či křídel, nakonec zajistěte gumičkou, aby tyl nespadl. Po rozsvícení to bude vypadat, jako když vám v místnosti poletují malé víly.

vanoce

Kočičí oči

Pořiďte si černé papírové čtvrtky, k tomu bílý světelný LED řetěz a a můžete začít. Na čtvrtky nakreslete kočičí hlavu, vystřihněte a podle ní pak udělejte další, abyste měli tolik hlav, že vystačí na celý řetěz. Jedna hlava je na dvě LED diody.

Jakmile vystřihnete všechny hlavy, udělejte do nich nejlépe šídlem dírky na oči, těmi pak prostrčte vždy 2 diody po celém světelném řetězu. Kočičí oči jsou ideální, když chcete někoho trochu postrašit. Když je pověsíte a zhasnete, udělají své.

Svítící kobereček

Předem upozorňuji, že tento kobereček je pouhým zpestřením vánočního osvětlení a rozhodně po něm nedoporučuji šlapat, ale i tak vypadá kouzelně.

Bude to však mise pro ty hospodyňky, které umí háčkovat, protože nejdříve začnete tím, že si pořídíte světelný kabel a po celé délce ho obháčkujete tím nejjednodušším vzorem, který vás napadne (někdo místo háčkování volí pletení, to už je na vás, co vám půjde lépe). Až bude celý světelný led kabel obháčkovaný, navléknete si háčkovací přízi do velké jehly a budete tvořit kobereček.

vanoce1

Pomalu a opatrně začněte kabel stáčet do klubíčka, přičemž provlékněte jehlu s přízí hned na začátku kabelu a jednotlivé prameny kabelu jemně přišívejte háčkovací přízí. Dejte pozor, aby se vám kabel nedeformoval nebo nezvedal uprostřed, klidně můžete jehlou tu přízi různě provlékat, utahovat, zkrátka to musí držet pohromadě.

Tvarově to bude velké kolo, které díky obháčkovanému kabelu bude vypadat jako koberec. Položte ho třeba pod stromeček, zapojte do proudu a dejte na něj ty lepší dárky.

Noční světlo pro děti

Klasická noční světýlka sice na trhu seženete v každém obchodě, ale když chcete něco zvláštního, neokoukaného a ještě vánočního, pak je nejlepší, když si to vyrobíte vlastnoručně. Na tohle noční světlo potřebujete světelný LED řetěz, barevné bavlnky a izolepu. Bavlnky zkuste spíše ve vánočních barvách, dobrá je červená, modrá, zelená a zlatá (když neseženete, tak i žlutá).

Celé kouzlo spočívá v tom, že budete střídat jednotlivé bavlnky, a obtáčet je těsně kolem kabelu. V podstatě ten kabel obalíte tou bavlnkou. Začněte třeba modrou, po 10 až 15 centimetrech pokračujte zlatou, pak zase červenou a takhle pořád dokola, až budete mít obalený celý kabel.

vanoce2

Pokud se vám nechce každých několik centimetrů bavlnka vázat, přelepte vždy začátek a konec izolepou, bude to lépe držet. Hotové noční světlo připevněte na zeď nad dětskou postel, nebo kamkoliv, kde to bude vyhovující. V noci bude mít dítě světlo a přitom to bude tlumené a ještě v barevném provedení.

Dřevěné svítící vločky

Také máte ještě někde v dílně nebo ve sklepě staré dřevěné kolíčky, které už nepoužíváte, ale je vám líto je vyhodit? Vyrobte si z nich jednoduché vánoční svítící vločky. Pořiďte si lazuru na dřevo (dub, palisandr, borovice), lepící pistoli, štětec a dlouhý světelný řetěz.

vanoce3

Nejdříve ze všech kolíčků vyndejte ty kovové součástky, díky kterým se otvírají. Obě vzniklé půlky kolíčku slepte k sobě. Širší částí k sobě přilepíte první dva kolíčky, potom další dva, aby vznikl křížek, do křížení nalepíte vždy po jednom kolíčku, takže budete mít k sobě slepených celkem 8 kolíčků, které budou vypadat jako hvězda.

Jakmile lepidlo zaschne, natřete všechny kolíčky lazurou na dřevo a opět nechte oschnout. Potom každý kolíček obtočte kabelem s LED diodami a pokračujte k další hvězdě, až dokud vám vystačí světelný řetěz. Pomocí vázacího drátu přivažte začátek řetězu na konec za poslední diodu a potom pověste třeba na dveře nebo vedle zárubní jako ozdobu na zeď.

Až budete mít hotové vánoční dekorace v domě, můžete se pustit do zdobení celého domu zvenčí a k tomu vyšperkovat i zahradu. Mrkněte na tohle video, kde se dá načerpat trochu dekorační inspirace.