Dermatologické problémy u zvířete – alergie nebo ne?

Dermatologické problémy u zvířete – alergie nebo ne?

Jak je to s dermatologickými problémy u psa? Občas jim nedáváme takovou váhu my, ani veterináři. První příznaky ekzému nebo vyrážky se většinou léčí obyčejnou mastí, bez hlubšího zkoumání. Pokud se ale stále vrací, je jasné, že je něco špatně. V takovém případě už je třeba zvážit možnost alergie.

Alergický ekzém je velmi nepříjemnou záležitostí. Zvíře je celé nervózní a neustále si zasažené místo drbe. Srst si také může vykusovat.

Možné alergie

Druhů alergií máme celou řadu. U domácích zvířat se nejčastěji setkáváme s alergiemi na blechy, potravu a také tzv. jarní. Všechny mají společný příznak – nesnesitelné svědění kůže. Ohniska jsou na uších, hlavě, břiše, tříslech a v anální oblasti. Alergické astma není příliš časté. Snažte se tedy zvířeti kontrolovat kůži. Pokud ji v zasažené oblasti rozhrnete, můžete vidět nápadně červený ekzém až boláky.

Jak postupovat

Tyto příznaky jasně ukazují na alergii. O jakou se ale jedná? To lze spolehlivě zjistit pouze pomocí alergologického testu. K tomu stačí pouze do laboratoře odeslat doporučené množství krevního séra (kolem 3 ml). To vám na požádání odebere veterinář. Zda je zvíře pozitivní či negativní se dozvíte přibližně do 14 dnů.

Podobně jako u lidských pacientů, alergie se nedá úplně zbavit. Moderní veterinární medicína však již dnes dokáže zázraky. Správnou léčbou je tak možné příznaky alergie téměř zcela potlačit. Naopak, není-li alergie léčena, velmi ovlivní celkový zdravotní stav a kondici zvířete.

Pro více informací navštivte https://www.genomia.cz.