Expresní přeprava zásilek je nejrychlejší způsob dopravy

Expresní přeprava zásilek je nejrychlejší způsob dopravy

V odvětví expedice a zasílání balíčků je expresní přeprava zásilek vždy tou nejrychlejší variantou. Základním předpokladem, který bude ovlivňovat cenu a celkovou náročnost doručení bude převážně velikost zásilky, její hmotnost a také již zmíněná rychlost. Dále se podíváme na celý distribuční řetězec a krátký pohled do budoucnosti logistiky a dopravy.

Rychlost je přeci nejdůležitějším faktorem, protože čas je nedostatkové zboží. Vždy se snažíme naší zásilku doručit co nejdříve. Čas je jedinou komoditou, kterou neumíme vyrobit nebo získat. Zároveň jeho množství není známo, proto je pro každého z nás i podnikající společnosti důležité s časem nakládat efektivně a neplýtvat.

Expresní přeprava zásilek může být až několikanásobně dražší.

V přepravě a logistice je vždy velmi důležité, za jak dlouho potřebujeme, aby se naše zásilka dostala na místo určení. To většinou velmi zásadně změní celkovou cenu a náročnost celé transakce. Rozdíl v ceně při využití standardního doručení a expresního může být až jedno desetinné místo z celkové ceny.  Balíčky, které je standardně možné odesílat za 3 až 4 stovky je možné odeslat expresem za 4-5 tisíc.

Tento rozdíl je samozřejmě zapříčiněný náročností přepravy v případě, že se jedná o expresní doručení. Protože to vyžaduje úpravu jednotlivého dopravního plánu a náklady stoupají. To můžeme dát za vinu jiným přepravním cestám než jsou standardně využívány a ty se samozřejmě mohou prodražit. Důvodem tohoto zdražení může být objem zásilek, které se společnosti podaří přepravit. Jelikož expresních zásilek daná firma nemusí odesílat takové množství, nemůže využívat množstevních slev, které se samozřejmě na celkové ceně projeví.

Jak vypadá dopravní řetězec přednostního doručování balíků?

Řetězec mezinárodní dopravy je vždy složený z několika hlavních článků. A ty jsou na sobě logisticky závislé. Nejdříve je potřeba si rozdělit typy jednotlivých dopravních prostředků.

Hlavními dopravními prostředky v expresním dopravním řetězci jsou:

  •         Nákladní letadla
  •         Motorky
  •         Náklaďáky
  •         Kamiony
  •         Dodávky
  •         Vlaky

Pokud uvažujeme o přepravě mezinárodní, možností jak danou zásilku dopravit z místa A do místa B máme několik. Rozdíl je však naprosto vždy v rychlosti, za jakou se zásilka přepraví z původního místa do cíle.

Pokud posíláme dopis z české republiky do Holandska, můžeme využít běžné poštovní přepravy, která nám daný dopis přepraví během několika dní. Tato trasa je samozřejmě optimalizovaná, aby netrvala příliš dlouho, ale je velmi důležité si uvědomit, jakou vzdálenost musí Váš dopis překonat.

Když se rozhodneme, že chceme, aby se náš dopis dostal do holandska už druhý den, bude přepravní řetězec naprosto odlišný a s tím také jeho cena. Ve chvíli, kdy se musí zásilka dostat do jiné země během jednoho až dvou dnů, bude pravděpodobně potřeba jí přepravit letecky, což je jedna z nejrychlejších dopravních možností, které v současnosti máme.

Modelový příklad advokátní kanceláře, která potřebuje odeslat smlouvy rychle a spolehlivě svým partnerům do jiné země.

Jakmile jsou dokumenty připraveny v kanceláři, jsou zabaleny do přepravní obálky, následně je potřeba objednat kurýra, který dopraví náš dopis do distribučního centra, kde se jednotlivé zásilky třídí. To je dané tím, že se samozřejmě nebude posílat celé letadlo kvůli jedné zásilce a proto musí nejdříve distribuční centrum srovnat jednotlivé zásilky daného typu a dne přehledně k sobě. Roztříděné zásilky se následně umístí na palety. Každou z nich je potřeba přesunout do dopravního letadla a to je následně odesláno až do místa určení tedy Holandska.

Na místním letišti se následně zásilky vyloží z letadla a putují do dalšího distribučního centra, kde se musí roztřídit a připravit na doručení do cílové destinace. Tento cyklus může trvat v některých situacích i pouhých 24h, což je opravdu velmi dobrý výsledek, pokud bereme v úvahu kolik energie a nákladů bylo potřeba na expedici jednoho takové dopisu, který odesíláme.

Také potřebujete velmi rychle odeslat zásilku? Neváhejte kontaktovat dopravní společnost!